Jarosław Boberek: dubbing to nie czytanie z kartki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jarosław Boberek: dubbing to nie czytanie z kartki
Jarosław Boberek jest mistrzem dubbinguFoto: PAP/Marcin Obara

Dubbingowanie filmów to dla aktora większe wyzwanie niż granie w nich. Tak przynajmniej uważa Jarosław Boberek, jeden z najbardziej charakterystycznych polskich aktorów dubbingowych.

  • Jarosław Boberek zasłynął m.in. rolą posterunkowego w serialu "Rodzina zastępcza". Ma też w dorobku wiele charakterystycznych ról dubbingowych: króla lemurów Juliana w filmie "Madagaskar", Eda z "Ed, Edd i Eddy" czy Czerwonego z "Krowy i Kurczaka".
  • Aktor przyznaje, że bywa zaczepiany na ulicy przez ludzi, którzy wychowali się na dubbingowanych przez niego filmach.

Jarosław Boberek zapewnia, że dubbingowanie filmów to o wiele więcej niż odczytywanie tekstu zapisanego na kartce. Uważa wręcz, że dla aktora jest to większe wyzwanie niż stanięcie przed kamerą czy na dekach teatralnych.  

– Tam po prostu trzeba ileś rzeczy pogodzić w jednym momencie, w krótkim czasie. Trzeba się wbić w taki dość ciasny gorsecik i w tej ciasnej, już w pewien sposób narzuconej przestrzeni uzyskać prawdę – mówi gość Trójki.

Zwyczajna potrzeba oddechu

Boberek przyznaje z satysfakcją, że zdarzają mu się sytuacje, gdy na ulicy zaczepiają go przechodnie, gratulując mu jego ról. – Wyrosło kolejne pokolenie, które rzuca mi w plecy albo prosto w twarz: "Dziękuję panu za dzieciństwo". To świadczy o tym, że gdzieś coś trafiło w cel.

Te najsłynniejsze dubbingowe role Boberka kojarzą się z rozrywkowym kinem lżejszego kalibru. Nie uważa on jednak, aby granie w komediach było dla aktora w jakikolwiek sposób uwłaczające. – Jasne, że repertuar klasyczny, ambitny, ciężki w jakiś sposób rozwija nasz gust, intelekt, światopogląd, kształtuje naszą jakąś filozofię itd. Natomiast potrzebujemy też oddechu, uśmiechu, wręcz śmiechu. No i od tego jest ten lżejszy repertuar – mówi gość "Zapraszamy do Trójki".  

Posłuchaj

10:31
Jarosław Boberek: Dubbing to nie czytanie z kartki (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Gość: Jarosław Boberek (aktor)
Data emisji:
 23.05.2024
Godzina emisji: 8.44

kc/kormp

Polecane