"Pętla wokół Macierewicza". Bondaryk: jego decyzje były zakorzenione ideologicznie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- W większości przypadków decyzje podejmowane przez ministra Macierewicza były szkodliwe dla bezpieczeństwa państwa - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia gen. Krzysztof Bondaryk, dyrektor departamentu bezpieczeństwa w MSWiA, były szef ABW.

Bondaryk stwierdził, że "jest wiele decyzji z ostatnich 30 lat, których Antoni Macierewicz był pomysłodawcą i realizatorem", które "zawsze kręciły się wokół tematu polskich służb specjalnych i wysiłku obronnego". - W większości przypadków były one szkodliwe - ocenił.

- Antoni Macierewicz na początku swojej drogi, jako szef MSWiA - kontynuował Bondaryk - zablokował niektóre działania kontrwywiadu UOP wobec rosyjskiej agentury. Wiemy też o jego działalności jako likwidatora WSI, o jego weryfikacji i niszczeniu kontrwywiadu i wywiadu wojskowego, jak i o ujawnieniu przez niego agentury i oficerów polskich służb w trakcie misji wywiadowczych. Z kolei opublikowany przez niego raport z weryfikacji WSI przetłumaczono w pierwszej kolejności na język rosyjski - dodał były szef ABW.

Bondaryk: Macierewicz miał parasol ochronny

Gość radiowej Trójki zaznaczył, że decyzje Antoniego Macierewicza były badane pod kątem formalno-prawnym. - Jeśli chodzi o weryfikację i likwidację WSI, trzeba przyjąć wersję, że miał szczególny status, był chroniony - raz był uznawany za funkcjonariusza publicznego, a innym razem nie, więc przepisy o naruszeniu kodeksu karnego z art. 231 nie zostały zastosowane - oznajmił.

Krzysztof Bondaryk skonkretyzował, że mowa jest o parasolu politycznym i medialnym. W dodatku "chronił go elektorat".

Nawiązał też do czasu, kiedy Macierewicz był szefem MON. - Większość jego decyzji nie miała żadnego umocowania w interesach państwa polskiego. Miały one zakorzenienie ideologiczne (w najlepszym przypadku), czasami w sympatiach i antypatiach prywatnych - powiedział.

Obrona cywilna

Bondaryk odniósł się także do ustawy o obronie cywilnej. - Podnosi się rangę obrony cywilnej jako jednego z naczelnych zadań administracji publicznej. Szefem obrony cywilnej będzie minister spraw wewnętrznych, do tej pory tę funkcję sprawował komendant główny PSP - poinformował.

Po chwili dodał: - Powstanie też komitet obrony, ochrony ludności - w składzie znajdzie się część członków Rady Ministrów. Przede wszystkim chcemy się skupić na gromadzeniu zasobów, także kadrowych, by proces pracy nad obroną cywilną był skorelowany z administracją wojskową. W razie kryzysu czy stanu wojny musi być wiadomo, kto za co odpowiada w zakresie zapewnienia ludności bezpieczeństwa.

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj

30:32
Gen. Krzysztof Bondaryk gościem Programu 3 Polskiego Radia ("Bez Uników!")
+
Dodaj do playlisty
+

Najczęściej czytane

***

Audycja: Bez uników
Prowadzi: Renata Grochal
Gość: gen. Krzysztof Bondaryk (dyrektor w MSWiA, były szef ABW)
Data emisji: 23.05.2024
Godzina emisji: 8.13

Trójka/łl/kormp

Polecane