Wypłaty "babciowego" możliwe jeszcze w tym roku. Dziemianowicz-Bąk ujawnia szczegóły

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Jeszcze w tym roku może dojść do wypłat z programu "Aktywny Rodzic". Poinformowała o tym na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia ministra rodziny i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz - Bąk. Niedawno ustawę o tak zwanym "babciowym" przegłosował Sejm.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk powiedziała, że pieniądze mogłyby trafiać do rodziców już w październiku tego roku, co ma pomóc im w utrzymaniu aktywności zawodowej.

- Każdy rodzic powinien mieć możliwość łączenia aktywności rodzinnej z życiem zawodowym - zaznaczyła. Dodała, że nie można tolerować takich patologii, że potencjalny pracodawca pyta kobietę - kandydatkę o plany rodzinne i łączenie wychowania dzieci z pracą zawodową.

Uprawnieni do wypłat "babciowego" będą rodzice dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wysokość wypłaty sięgnie 1500 złotych miesięcznie.

Program "Aktywny Rodzic"

Program "Aktywny Rodzic" przewiduje wprowadzenie w sumie trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: "aktywni rodzice w pracy" - czyli właśnie tak zwane babciowe, "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

***

Więcej w nagraniu.

***


Posłuchaj

29:01
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk: wypłata "babciowego" jeszcze w tym roku (Bez uników/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Bez uników
Prowadząca: Renata Grochal
Gość: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister pracy, rodziny i polityki społecznej
Data emisji: 21.05.2024
Godzina emisji: 8.13

***

Trójka/IAR/in./

Polecane