Słowa, które otwierają. Jak rozmawiać ze sobą, z najbliższymi, kiedy nie umie się rozmawiać?
2024-05-19, 12:05 | aktualizacja 2024-05-19, 14:05
Kwestia porozumienia między ludźmi lub jego braku dotyczy przede wszystkim komunikacji, rozmowy. To sprawia największą trudność i bywa szczególnie bolesne, jeśli dotyczy rodziny: dziadków, dzieci, rodziców. Wtedy pomocne mogą być właśnie "Karty wsparcia".
- Psycholog Agnieszka Stein, specjalistka rodzicielstwa, bliskości, porozumienia bez przemocy, jest autorką bestsellerowych poradników dla rodziców. Jej najnowsza książka nosi tytuł "Komunikacja. Droga do zrozumienia siebie i innych".
- "Słowa wsparcia" to zestaw 72 kart, dzięki którym można wzbogacić swój język o wyrażenia i sformułowania niosące wsparcie. To słowa, które pomagają empatycznie komunikować się ze sobą i z innymi.
Komunikacja to podstawa
"Komunikacja. Droga do zrozumienia siebie i innych" to książka, która pomaga radzić sobie z własnymi emocjami, tak aby lepiej komunikować się z dziećmi i innymi dorosłymi. Autorka, którą jest Agnieszka Stein, gościni "Zagadkowego studia", skupia się na trzech podstawowych aspektach komunikacji: komunikacji ze sobą, słuchaniu i mówieniu. Lektura jej książki wyjaśnia:
- kiedy warto mówić, a kiedy słuchać,
- dlaczego słuchanie bywa trudne i jak sobie możemy z tym radzić,
- co robić, jeśli ktoś nie chce mówić, a my chcemy słuchać,
- dlaczego innym może być trudno usłyszeć to, co mówimy, i co robić, żeby było łatwiej,
- jak nauczyć się prosić, odmawiać i radzić sobie z konfliktami.
– Kiedy piszę książki, myślę, "co może sprawiać trudność w tym temacie", i staram się tym zaopiekować, napisać tak, aby były przydatne. Ta książka jest o komunikacji, jak się dogadać ze sobą i z innymi – mówi Agnieszka Stein.
Karty, które pomagają rozmawiać
Książka jest skierowana do rodziców. A dzieci mogą korzystać z "kart wsparcia" także wymyślonych przez Agnieszkę Stein. Co to takiego? Na tych kartach są napisane ważne słowa, które mogą pomóc w rozmowie. Kiedy dziecko czy rodzic nie wie, jak rozmawiać, wyciąga jedną, przypadkową kartę. I to ona prowadzi, mówi "Ej, można o tym porozmawiać, spróbuj".
A jakie słowa są na kartach? Np. "Jesteś cudem". Co to znaczy? – To jest karta, którą kiedy ludzie przeczytają, to potrzebują się z nią oswoić, pobyć, albo mają najpierw bardzo duży sprzeciw. Bo, jak myślę, jest bardzo dużo osób, które całkowicie inne rzeczy na swój temat słyszeli – mówi Agnieszka Stein. – A ja myślę, że jest coś wartościowego, ważnego w dziecięcym zachwycie różnymi rzeczami. I to jest taka karta o zachwycie rzeczywistością, sobą i drugim człowiekiem – tłumaczy.
Przeczytaj także
- Kłótnie nastolatków z rodzicami i bunt są tak stare, jak ludzkość. I nie ma w nich nic złego
- "116 111" – nowy program w Trójce. Pomagamy dzieciom w kryzysie [POSŁUCHAJ]
- Rzeczniczka praw dziecka rozmawia z młodzieżą i dorosłymi o problemach młodych ludzi
Słowa, które otwierają i wzbogacają
Karty są bardzo różne: "Oddychaj", "Możesz milczeć", "Możesz płakać". – To oznacza, że mogę wyrażać swoje emocje. Mogę płakać, mogę być zła, szczęśliwa i to jest wszystko naturalne i jest okej – mówi o tej ostatniej karcie Amanda, prowadząca wraz z Kasią Stoparczyk audycję. – Jeśli ktoś bardzo dużo płacze, to warto szukać, co się za tym kryje, co sprawia, że jest tak trudno. Ta karta jest też trochę o tym, że płakanie jest sygnałem tego, co jest w środku. I jeśli komuś powiemy "nie płacz", to nie zmienia to tego, że w środku jest trudno, tylko raczej zniechęca do wyrażania siebie – dodaje Trójkowa gościni.
– Płacze się z bardzo różnych powodów: ze wzruszenia, z zachwytu, ze szczęścia. Więc płacz jest sposobem wyrażania siebie, który może bardzo dużo rzeczy pokazywać – wskazuje.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gościnie: Agnieszka Stein (psycholożka, autorka książki "Komunikacja. Droga do zrozumienia siebie i innych" oraz kart), Joanna Taracha (wydawczyni)
Data emisji: 19.05.2024
Godzina emisji: 9.32
pr/kormp