Andrzej Chyra: aktor, oprócz talentu, powinien mieć wyobraźnię

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Andrzej Chyra: aktor, oprócz talentu, powinien mieć wyobraźnię
Andrzej ChyraFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Co jest najważniejszego w aktorstwie, czy granie w teatrze to wyższy poziom sztuki aktorskiej? Na te i wiele innych pytań, odpowiadał Andrzej Chyra w audycji "W Antrakcie". Zdradził też dużo szczegółów dotyczących spektaklu "Elisabeth Costello - Siedem wykładów i pięć bajek z morałem".

  • Andrzej Chyra - urodzony w 1964 roku aktor teatralny i filmowy, a także reżyser. W 1987 kończył Wydział Aktorski, a w 1994 roku Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
  • Elisabeth Costello to postać pisarki z książek autorstwa Johna Maxwella Coetzeego. 
  • Reżyserem spektaklu "Elisabeth Costello - Siedem wykładów i pięć bajek z morałem" jest Krzysztof Warlikowski

Gościem Malwiny Kiepiel i Magdy Kuydowicz w audycji "W Antrakcie" był aktor filmowy i teatralny oraz reżyser - Andrzej Chyra.

Zawód - aktor

Andrzej Chyra zdradził m.in. co wpływa na to, że jest się dobrym aktorem. Ważny jest oczywiście talent i chęć do pracy oraz samodoskonalenia, ale to nie wszystko.

- W warsztacie aktora najważniejsza jest wyobraźnia. Druga ważna rzecz to to jest umiejętność kompozycji i świadomość tego, kim się jest w danym momencie oraz jak to wykorzystać. Ta świadomość bycia na scenie i wypełnianie tej swojej funkcji i bycia w tej funkcji skutecznym - mówi Andrzej Chyra.

Czytaj także: 


Teatr daje wiele możliwości

Chęć stania się lepszym w swoim zawodzie, jest w aktorstwie rzeczą normalną. Dlatego nie trzeba się bać nowych wyzwań, a praca w teatrze jest takim wyzwaniem.

- Na tym polega ta zabawa przez duże "Z", że wybieramy się w Himalaje, a nie na Giewont w towarzystwie rodziny. Ja się czuję w teatrze, na tej dużej teatralnej wysokości, im wyżej tym lepiej. Nie czuję, że mam zaraz spaść w związku z tym że ta wysokość jest tak przerażająca. Im wyżej tym może mniej powietrza, ale to powietrze jest czystsze. Doszliśmy do tego obozowiska już pod samym szczytem - podsumowuje aktor stołecznego Nowego Teatru. 


Fascynacja postacią Elisabeth Costello 

Andrzej Chyra, swoje nieprzeciętne aktorskie umiejętności prezentuje m.in. w spektaklu "Elisabeth Costello - Siedem wykładów i pięć bajek z morałem" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Jest to zbiorowa kreacja o ludzkości rozdartej między megalomanią, mordowaniem i autokrytycyzmem.

źródło: Nowy Teatr / YouTube


Chyra zdradził także skąd wzięła się jego fascynacja postacią Elizabeth Costello.

- Ja poznałem postać Elisabeth Costello dosyć wcześnie, bo myślę, że jakieś 20 lat temu. Byłem na festiwalu w Berlinie, był jakiś oficjalny bankiet. Obok mnie siedział Andrzej Wajda, zapytał czy nie myślę aby o tym, żeby samemu coś zrobić. Odpowiedziałem, że bym zrobił monodram z Elisabeth Costello i sam chciałbym ją zagrać. I teraz, przy pracy nad spektaklem, ta historia wróciła - mówi Andrzej Chyra. 


Posłuchaj

28:49
Andrzej Chyra o aktorstwie i Elizabeth Costello (W Antrakcie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzą: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Gość: Andrzej Chyra (aktor i reżyser)
Data emisji: 17.05.2024
Godziny emisji: 18.40

Polecane