Nieznane publiczności prace Wyspiańskiego na wystawie Muzeum Narodowego w Krakowie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nieznane publiczności prace Wyspiańskiego na wystawie Muzeum Narodowego w Krakowie
Otwarcie wystawy pt. "Wyspiański. Trzecia odsłona wraz z pokazem dzieł z okresu paryskiego" w Muzeum Narodowym w Krakowie.Foto: Łukasz Gągulski/PAP

Pochodzące z prywatnej kolekcji obrazy i rysunki Stanisława Wyspiańskiego z okresu jego studiów w Paryżu prezentuje na nowej odsłonie wystawy stałej poświęconej artyście Muzeum Narodowe w Krakowie. Wiele dzieł pokazywanych jest publiczności po raz pierwszy.

  • Muzeum Narodowe w Krakowie inauguruje trzecią odsłonę wystawy stałej prezentującej twórczość Stanisława Wyspiańskiego.
  • W oddziale poświęconemu młodopolskiemu artyście obok kanonicznych obiektów należących do zbiorów muzeum od piątku można będzie obejrzeć także dzieła nieprezentowane dotąd publiczności, w tym dwanaście prac z prywatnej kolekcji Ziyada Raoofa.
  • - Wydaje nam się, że Wyspiańskiego już znamy, a jeżeli coś się pojawi, to będzie porównywalne z tym, co już jest nam doskonale znane. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Na tym też polega wyjątkowość sytuacji, że jest to Wyspiański, którego się nikt nie spodziewa. I to jeszcze takiej klasy artystycznej - podkreślił podczas spotkania z mediami dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie profesor Andrzej Szczerski.

W muzeum znalazły się akademickie rysunki węglem i obrazy olejne - studia aktów oraz portrety kobiet i mężczyzn. Większość tej kolekcji powstała w latach 1892-1893 w Paryżu, gdzie Wyspiański uczył się malarstwa w prywatnej szkole włoskiego rzeźbiarza Filippa Colarossiego.

Wyspiański nieznany 

- To sensacja, dlatego że widzimy, jak Wyspiański kształtował swój talent rysunkowy. Głównie studia aktów, znakomite, wskazujące na mistrzostwo kreski, panowanie nad technikami rysunkowymi, które potem wykorzystał w swoich dojrzałych pracach w Krakowie. Ale jeszcze ciekawsze są studia olejne, a więc prace, których nikt nie znał, wykonane w technice, którą Wyspiański porzucił ze względu na kłopoty zdrowotne - wskazał dyrektor muzeum.

- Mamy Wyspiańskiego, który pokazuje nam, z kim się stykał w Paryżu, z jakim środowiskiem się spotykał, jak bardzo to było różne od Krakowa, i jednocześnie jak tam się świetnie odnajdywał - dodał.

200 dzieł Wyspiańskiego 

W Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, prezentowanych jest blisko dwieście dzieł artysty, z czego zdecydowaną większość stanowią prace pastelowe na podłożu papierowym. Jest to technika wrażliwa zarówno na mikroklimat i zanieczyszczenia, jak również na działanie światła. Z tego powodu, w celu zapewnienia bezpieczeństwa zbiorów, wystawa cyklicznie podlega zmianie.


Trzecia odsłona wystawy zachowuje scenariusz z poprzednich edycji: podział na sale: "We własnym domu", "Żywioły". "Wawel - dramat królów", "Apollo- Chrystus", "Księgi moje" i "Metamorfozy". Na parterze oddziału można zobaczyć też portrety własne Wyspiańskiego, uzupełnione o wizerunki najbliższej rodziny – żony i dzieci, a także portrety przyjaciół, mecenasów i bliskich znajomych. Przestrzeń dopełniają widoki Krakowa, w tym pejzaże tworzone z okna mieszkania przy ulicy Krowoderskiej i wnętrza ulic rodzinnego miasta.


Posłuchaj

4:09
"Wyspiański. Trzecia odsłona wraz z pokazem dzieł z okresu paryskiego" (Program środka/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Wystawa "Wyspiański. Trzecia odsłona wraz z pokazem dzieł z okresu paryskiego" będzie dostępna od piątku 26 kwietnia do 27 października.

***

Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Tomasz Żąda
Autor materiału reporterskiego: Paweł Pawlica
Data emisji: 30.04.2024
Godziny emisji: 12.28

IAR/PAP/zch

Polecane