Wędrujące po kraju "Muzeum na kółkach" przybliża historię polskich Żydów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wędrujące po kraju "Muzeum na kółkach" przybliża historię polskich Żydów
Wystawa "Muzeum na kółkach" zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Wodzisławiu Śląskim.jpgFoto: East News / Dominik Gajda/REPORTER

Mobilna wystawa "Muzeum na kółkach", przygotowana przez Muzeum POLIN, przybliża historię oraz kulturę polskich Żydów oraz przywraca pamięć o lokalnej społeczności żydowskiej. 

  • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. 
  • POLIN pełni dwie funkcje: tradycyjnego muzeum i centrum kulturalno-edukacyjnego.
  • Słowo "Polin" w języku hebrajskim oznacza "Polska".

"Muzeum na kółkach" to projekt przygotowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Edukacyjna wystawa w przeszklonym pawilonie odwiedza miejscowości poniżej 50 000 mieszkańców, w których kiedyś żyły społeczności żydowskie oraz gości na wybranych festiwalach kulturalnych i młodzieżowych.

Muzeum, które wychodzi do ludzi

"Muzeum na kółkach" to jedyny w Polsce mobilny projekt edukacyjny, który na tak szeroką skalę przybliża historię polskich Żydów. Dzięki "Muzeum na kółkach" ludzie z mniejszych miejscowości zaczęli postrzegać stołeczne Muzeum POLIN jako miejsce otwarte i dostępne, wychodzące do ludzi.Czytaj także: 


- Nasza wystawa jest taką formą dotarcia do tych osób, którym czasami może trudno jest dojechać do Warszawy aby poznać historię polskich Żydów. (...) Nasi zwiedzający mogą przede wszystkim poznać lokalną społeczność Żydów i Żydówek w ich miejscowości, ale także lokalną historię w ogóle. W tym roku odwiedzamy dziesięć miejscowości. (...) W każdej miejscowości jesteśmy przez trzy dni - mówiła Alina Nawracaj z Muzeum POLIN.


Historia polskich Żydów na wyciągnięcie ręki 

Dzięki stałej obecności edukatorów podróżujących z "Muzeum na kółkach" odwiedzający otrzymują informacje o kulturze żydowskiej oraz odpowiedzi na pytania o polsko-żydowskie relacje. Serce wystawy stanowi interaktywna mapa, specjalnie przygotowana dla każdej odwiedzanej miejscowości. Mapa zawiera kilkanaście punktów związanych z żydowską historią z uwzględnieniem instytucji życia społecznego i religijnego, zakładów usługowych, przedsiębiorstw, a także miejsc martyrologii i powojennego upamiętnienia.


Muzeum POLIN współpracuje także z lokalnymi koordynatorami wystawy.

- Partnerzy lokalni, czyli instytucje takie jak Domy Kultury, lokalne biblioteki, lokalne stowarzyszenia pamięci wraz z lokalnymi aktywistami, proponują różnego rodzaju działania towarzyszące tej wystawie. To na przykład spacery śladami społeczności żydowskiej w danym miejscu, cmentarze żydowskie, miejsca gdzie znajdowały się synagogi,  mykwy - czyli łaźnie oraz miejsca, o których wiemy, że mieszkały tam jakieś ważne osobistości. Poza tym koordynatorzy lokalni proponują takie ciekawe wydarzenia, jak na przykład gry miejskie - kontynuuje Alina Nawracaj. 


Posłuchaj

Posłuchaj

6:17
"Muzeum na kółkach" (Dobrego dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Dobrego Dnia!
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gość: Alina Nawracaj (Muzeum POLIN) 
Data emisji: 16.05.2024
Godzina emisji: 11.17

dm

Polecane