Twórcy "Świeżaka" to też świeżaki... Michał Edelman i Tomasz Pawlik o swoim filmie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Twórcy "Świeżaka" to też świeżaki... Michał Edelman i Tomasz Pawlik o swoim filmie
Michał Edelman (P) i Tomasz Pawlik (L) odbierają nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego za film "Świeżak" podczas gali rozdania nagród 21. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against GravityFoto: PAP/Radek Pietruszka

Rozdano nagrody 21. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity dla twórców i twórczyń najlepszych filmów dokumentalnych tego roku. Najlepszym filmem krótkometrażowym został "Świeżak" Michała Edelmana i Tomasza Pawlika, którzy o swoim filmie opowiedzieli w audycji "Trójkowo, filmowo".

  • Organizowany po raz dwudziesty pierwszy Festiwal Millennium Docs Against Gravity, organizowany w siedmiu miastach Polski, potrwa jeszcze do 19 maja.
  • W czwartek 16 maja - jeszcze przed zakończeniem festiwalu - rozdano nagrody. Grand Prix otrzymał film "Nie chcemy innej ziemi". 
  • Za najlepszy film krótkometrażowy uznano "Świeżaka". 

W warszawskim Teatrze Dramatycznym odbyła się w czwartek gala wręczenia nagród 21. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Nagrody rozdane

Grand Prix - Nagroda Banku Millennium trafiła do filmu "Nie chcemy innej ziemi", którego reżyserami są: Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor.Swoje nagrody lokalne w Konkursie Głównym przyznały także inne miasta festiwalowe. We Wrocławiu Grand Prix Dolnego Śląska powędrowało do filmu "Las" Lidii Dudy, który został też uznany za najlepszy film polski. Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni trafiła do filmu "Hollywoodgate" Ibrahima Nash’ata. Nagrodą Wolności ufundowaną przez Miasto Poznań został wyróżniony film "Ibelin" Benjamina Ree. BYDGOSZCZ ART.DOC AWARD otrzymał natomiast film, który otrzymał także Grand Prix, czyli "Nie chcemy innej ziemi".


Czytaj także:


Po raz trzeci na festiwalu został zaprezentowany Konkurs Filmów Krótkometrażowych, których długość nie przekracza 45 minut. Nagroda w tym konkursie przypadła filmowi "Świeżak" Michała Edelmana i Tomasza Pawlika.


"Świeżak" - opowieść o nastolatkach w zakładzie poprawczym

- Na tym festiwalu jesteśmy definitywnie świeżakami. To nasze pierwsze spotkanie z "Docsami" - mówi twórca filmu Michał Edelman.

- Też byliśmy świeżakami jak zaczynaliśmy robić ten film. Rozpoczynaliśmy bowiem naukę w szkole filmowej w Łodzi równocześnie z kręceniem tego filmu. Teraz kończymy tę szkołę - dodaje drugi z reżyserów, Tomasz Pawlik.

źródło: Millennium Docs Against Gravity / YouTube

 

- "Świeżak" to opowieść o nastolatkach w zakładzie poprawczym (...) To była długa i turbulentna droga żeby dojść do tego efektu końcowego, bo kręcenie w zakładzie poprawczym jest bardzo skomplikowane z wielu różnych przyczyn - kontynuuje Michał Edelman.

- Na tym festiwalu jesteśmy definitywnie świeżakami. To nasze pierwsze spotkanie z "Docsami" - mówi twórca filmu Michał Edelman. 

- Zaczęliśmy kręcić film o zupełnie innym chłopaku. Nakręciliśmy sporo materiału. Jednak ten chłopak uciekł z więzienia i musieliśmy zacząć od zera - dodaje Tomasz Pawlik.

Gala wręczenia nagród nie zakończyła festiwalu, który potrwa do 19 maja. Oznacza to, że w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Łodzi oraz Bydgoszczy czeka nas jeszcze weekend pełen emocjonujących filmów i wydarzeń.
W tym roku po raz kolejny festiwal ma charakter hybrydowy. Od 21 maja do 3 czerwca zdecydowana większość filmów będzie dostępna na stronie internetowej festiwalu.


Posłuchaj

14:14
Michał Edelman i Tomasza Pawlik o swoim filmie "Świeżak" (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

  


***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Michał Edelman (reżyser), Tomasz Pawlik (reżyser) 
Data emisji: 17.05.2024
Godzina emisji: 14.37

dm

Polecane