Skrywająca wiele tajemnic część Warszawy - reportaż Antoniego Rokickiego "Mój Muranów"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Skrywająca wiele tajemnic część Warszawy - reportaż Antoniego Rokickiego "Mój Muranów"
Muranów – część Warszawy, która wciąż skrywa wiele tajemnicFoto: Antoni Rokicki

Muranów, historyczna część stolicy, to miejsce nie tylko urokliwe, ale też z bardzo bogatą historią, którą warto się zainteresować, wciąż kryjące wiele tajemnic. Warto poznać lepiej ten rejon Warszawy, odnaleźć miejsca, o których nie wiedzą nawet jego mieszkańcy.  

Posłuchaj

"Mój Muranów" - reportaż Antoniego Rokickiego
+
Dodaj do playlisty
+
  • Historyczny Muranów leży w centralnej części Warszawy, w dwóch stołecznych dzielnicach - Woli i Śródmieściu. 
  • Pierwsze osiedle mieszkalne na Muranowie powstało na tym terenie w XVII w.
  • Podczas II wojny światowej Muranowa został włączony do warszawskiego getta.

Muranów to jedna z najgęściej zaludnionych dzielnic polskich miast. Choć powstaje o nim wiele książek, filmów i audycji radiowych, to nadal skrywa wiele tajemnic – tych większych i mniejszych. 


Czytaj także: 


Muranów wciąż pełen tajemnic

– Niedawno przeprowadziłam się tutaj z Pomorza, dlatego chcę poznać to miejsce – opowiada Magda z Trójmiasta, jedna z uczestniczek spaceru z przewodnikiem po Nowolipkach. Wydarzenie to zorganizował Marcin Strachota – warszawiak z urodzenia, mieszkaniec Mokotowa. Kilkudziesięcioosobowa grupa krążyła z nim po muranowskich podwórkach i klatkach schodowych, z zaciekawieniem słuchając historii powojennej stolicy i robiąc zdjęcia.


Mural z Markiem Edelmanem przy ul Karmelickiej na warszawskim Muranowie Mural z Markiem Edelmanem przy ul. Karmelickiej na warszawskim Muranowie

Mural "Dzieci Muranowa"

Na trasie spaceru był m.in. mural "Dzieci Muranowa" – ukryty w jednym z podwórek, znany tylko okolicznym mieszkańcom.
Jak się okazuje, nawet ci, którzy żyją na Muranowie od kilkunastu lub kilkudziesięciu lat, nie znają dobrze zakamarków swojej dzielnicy. Dzielnicy, która nie tylko zachwyca bogatą historią, ale też swą architekturą i zagospodarowaniem przestrzennym. Na spacerze prowadzonym przez Marcina Strachotę nie zabrakło więc opowieści o pracy Bohdana Lacherta. 


Marcin Strachota przy muralu Dzieci Muranowa Marcin Strachota przy muralu Dzieci Muranowa

Historyczne miejsca na Muranowie

– Pochodzę z Kijowa. Fascynuje mnie żydowska historia Warszawy – dopowiada z kolei trzydziestokilkuletni Eugeniusz. Jednym z miejsc, które zrobiło na nim duże wrażenie, jest Archiwum Ringelbluma.

Czego jeszcze nie wiemy o Muranowie? Co znajdziemy w archiwach radiowych na temat jego odbudowy? Jakie pytania nurtują miłośników Muranowa?

Anna i Piotr Thieme przewodnicy Muzeum Polin na warszawskim Muranowie Anna i Piotr Thiemowie – przewodnicy Muzeum Polin – na warszawskim Muranowie

Reportaż Antoniego Rokickiego "Mój Muranów" może zaciekawić nawet tych, którzy uważają, że dobrze znają historię Warszawy. W reportażu swoją wiedzą dzielą się także Anna i Piotr Thiemowie – przewodnicy Muzeum Historii Żydów Polskich. Opowiadają oni o mało znanym podziemnym Muranowie.


Posłuchaj

14:58
"Mój Muranów" - reportaż Antoniego Rokickiego
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: Mój Muranów
Autor reportażu: Antoni Rokicki
Data emisji: 16.05.2024
Godzina emisji: 18.39

dm /wmkor

Polecane