Pokonać słabości i spełniać muzyczne marzenia. Reportaż Antoniego Rokickiego "W duecie"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pokonać słabości i spełniać muzyczne marzenia. Reportaż Antoniego Rokickiego "W duecie"
Zespół bla/t tworzą Gosia Blaszyńska i Łukasz TylFoto: Wojtek Mann

W domu rodzinnym Małgorzaty Blaszyńskiej muzyka była obecna od zawsze. Rodzice byli muzykami, wspierali ją w przygotowaniach do występów podczas szkolnych występów w Pruszkowie. Jeszcze w liceum Gosia grała razem z big-bandem.

– Śpiewasz, grasz nieinwazyjnie. Tak, żeby było miło. Jesteś tłem – tak wspomina występy w Hotelu Metropol w Warszawie, gdzie w repertuarze królowały jazzowe klasyki. Śpiewała tam przez sześć lat. – Weszłam na ścieżkę odtwórczą. Choć, mimo wszystko, standardy jazzowe dają możliwość interpretacji, co nie było tak mocno zamykające… – dodaje.

Nie dostała się do szkoły muzycznej. Poszła więc na socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Na co dzień zajmowała się badaniami rynku. Od czasu do czasu wracała do muzyki – zarabiała, występując na koncertach z różnymi muzykami. Aż dopadło ją wypalenie. – Był taki jeden koncert. Widzę, że mam salę pełną ludzi: przyjaciół i rodziny. Patrzysz na nich i myślisz sobie, że ich uwielbiasz… Zaczynamy grać i przy drugim utworze uświadamiam sobie, że to nie jest to, co chciałabym grać. To już nie jestem ja – mówi jazzmanka.  Po prostu w pewnym momencie zrozumiałam, że muszę mieć i zrobić coś swojego - dodaje.


Gosia Blaszyńska, fot. Wojtek Mann Gosia Blaszyńska, fot. Wojtek Mann

Innym przełomowym momentem – w długiej drodze do spełniania marzeń – było spotkanie z Łukaszem Tylem, muzykiem, poznanym dzięki wspólnym znajomym. Połączyła ich pasja, a z czasem uczucie. W zeszłym roku założyli zespół bla/t. Jesienią wydali pierwszy singiel "hey there".

 Spotkanie z Łukaszem to na pewno jest inspiracja, jakieś tam drzwi w głowie, wyobraźni, się pootwierały. Efekt jest świetny  ocenia Wojtek Mann – rzeźbiarz, fotografik, przyjaciel zespołu. 

Źródło: blat/YouTube

Jaką drogę musieli pokonać, by po wielu latach pokazać publice swoją autorską muzykę? Co daje im scena? Jak ważna jest wolność w pracy artysty? Jaki będzie kolejny krok duetu bla/t? - Moim zdaniem dobrze by było zrobić trochę utworów, tak żeby mieć jakiś materiał na koncert - ocenia Łukasz Tyl.


Łukasz Tyl, fot. Wojtek Mann Łukasz Tyl, fot. Wojtek Mann

W reportażu wystąpił m.in. Wojtek Mann – rzeźbiarz, fotografik, przyjaciel zespołu. W audycji wykorzystano nagrania z jego archiwum.


Posłuchaj

14:43
"W duecie" - reportaż Antoniego Rokickiego (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: W duecie
Autor reportażu: Antoni Rokicki
Data emisji: 17.04.2024
Godzina emisji: 18.39

qch/wmkor

Polecane