Akcja Żonkile dla upamiętnienia 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Przyłącz się!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Akcja Żonkile dla upamiętnienia 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Przyłącz się!
Jacek Braciak jest jednym z ambasadorów akcji ŻonkilFoto: mat. prasowe/POLIN/A. Karczmarczyk, Van Dorsen Artists

To już 12. edycja akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, będącej znakiem pamięci o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim. W całej Polsce włączyło się do niej blisko 6 tys. szkół, bibliotek i instytucji. W tym roku czekają nas premiery filmów o tematyce historycznej, a także animacje dla dzieci i dorosłych. 19 kwietnia, w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariuszki i wolontariusze wręczą na ulicach Warszawy dwumilionowy papierowy żonkil.

  • Powstanie w getcie i wojnę przeżyła zaledwie garstka Żydów. Wśród nich był Marek Edelman i to właśnie od jego gestu – składania co roku 19 kwietnia żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta – wziął się symbol akcji.
  • Akcję Żonkile wspierają nowe Ambasadorki i Ambasadorzy: aktorki Agnieszka Grochowska i Martyna Byczkowska, aktorzy Tomasz Włosok i Jacek Braciak, najstarsza drag queen w Polsce – Lulla La Polaca (Andrzej Szwan), blogerka Bogumiła Siedlecka-Goślicka ("Anioł Na Resorach"), a także wolontariusze – Kasia, Beata i Andrzej.

Ci, którzy 19 kwietnia noszą żółte żonkile, pokazują łączącą wszystkich pamięć o tych, którzy walczyli, ale także o tych około 50 tys. cywilach ukrywających się w ruinach getta w 1943 roku. Te żonkile nie mają na celu poparcia dla żadnej ideologii, żadnego państwa czy narodu, są wyrazem pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo.

Materiały o wartościach

Co wspólnego z rocznicą powstania w getcie warszawskim mają bohaterowie filmów animowanych: Maślak i pies Spacer? – W muzeum przyjęliśmy taką zasadę, że młodym ludziom nie mówimy o wojnie w sposób tak bezpośredni i oczywisty. To są materiały o przyjaźni, lojalności, empatii, o próbie poradzenia sobie ze stratą – tłumaczy Zofia Bojańczyk, koordynatorka akcji Żonkile. – W tych materiałach uzupełniamy edukację historyczno-datową właśnie o materiały o wartościach – wskazuje.

– Bardzo ważne było także to, aby nie epatować przemocą, wojną w klasach, w których są uczniowie, którzy przyjechali do nas z Ukrainy. Oni już naoglądali się potwornych scen u siebie w domu – dodaje.

Przeczytaj także


Ważna data w historii Warszawy, Polski, Europy i świata

19 kwietnia 1943 roku, dzień wybuchu powstania w getcie warszawskim, to data, która jest ważna z wielu powodów. – Powstanie wydarzyło się tu, na Muranowie, i warto pamiętać, że było pierwszym powstaniem warszawskim. Powstanie w getcie warszawskim jest też częścią polskiej historii: to obywatele Polski je zorganizowali, walczyli w nim i ginęli – mówi Zofia Bojańczyk. – To jest też bardzo ważna data dla Europejczyków, gdyż jest to pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie – wyjaśnia.

– I przede wszystkim jest to data ważna dla Żydów: symbol żydowskiego oporu, symbol walki o człowieczeństwo w czasach, kiedy tego człowieczeństwa im się odmawiało. I dlatego myślę, że wszyscy, niezależnie od tego, czy mamy żydowskie pochodzenie czy nie, powinniśmy traktować tę datę z szacunkiem i na znak pamięci przypiąć żonkil – stwierdza.

Szczegółowe informacje o akcji Żonkil i obchodach 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim można znaleźć na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz w mediach społecznościowych.


Posłuchaj

4:58
12. akcja Żonklil w 81. rocznicę powstanie w getcie warszawskim (Program środka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autorzy materiału reporterskiego: Gosia JakubowskaJakub Witkowski
Data emisji: 15.04.2024
Godzina emisji: 13.28

pr/mpkor

Polecane