Złość, lęk i inne emocje w języku polskim. Jak je wyrażamy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Złość, lęk i inne emocje w języku polskim. Jak je wyrażamy?
Jak wyrażamy emocje w języku polskim? O tym w kolejnym wydaniu audycji "PrzySłowie"Foto: Miljan Zivkovic/Shutterstock

- Myślę, że w polskiej kulturze mamy taką tendencję do niehamowania negatywnych emocji. (...) Polacy, i w ogóle narody wschodnioeuropejskie, lubią narzekać - ocenia Matylda Kozakiewicz - polonistka, psycholożka (absolwentka UW i SWPS) i publicystka. W kolejnym wydaniu audycji "PrzySłowie" ekspertka wraz z Mateuszem Adamczykiem przeanalizowała, jak w języku polskim wyrażamy swoje emocje.

Warto przede wszystkim zastanowić się nad tym, skąd wywodzi się słowo "wyrażać". Pochodzi ono od czasownika "razić", czyli "uderzać". Różni się to od angielskiego "express", które bardziej odnosi się do wyciskania. Jak rozumieć tę językową różnicę? - Na pewno niektórzy ludzie, którzy mają problem z wyzwalaniem emocji, złości, i przetwarzaniem jej, mogą czuć, że ta złość będzie kogoś krzywdzić - mówi Matylda Kozakiewicz. 

- Złość jest emocją aktywną. Smutek na przykład jest taką emocją stonowaną, bardziej bierną. Możemy więc się bać, że kogoś zranimy, jeśli wyrazimy naszą złość. Może to być wtedy uznane za takie metaforyczne uderzanie kogoś - wyjasnia ekspertka. - Myślę, że w polskiej kulturze mamy taką tendencję do niehamowania negatywnych emocji. Mówię o narzekaniu; Polacy, i w ogóle narody wschodnioeuropejskie, lubią narzekać. (...) Nie blokujemy tej naszej emocji niezadowolenia - dodaje.

Najczęściej czytane:

Komplement - element nieinwazyjny

Kiedy usłyszymy komplement w naszym kierunku, możemy chcieć go umniejszać. Pojawia się myśl, że to po prostu przejaw grzeczności. Warto jednak przyjmować komplementy. - Uczę mojego syna, że jak ktoś mu mówi komplement, to żeby nie burmuszył się. Komplement jest dla niego w jakiś sposób inwazyjny - opowiada rozmówczyni Mateusza Adamczyka i radzi, by po prostu odpowiedzieć w rewanżu: "dziękuję". - To taka najprostsza, najzwyklejsza odpowiedź, która powinna wystarczyć. Być może czujemy się w obowiązku zrewanżować się komplementem, bo działa w nas norma wzajemności. Może dlatego niektórzy mają z nimi problem - ocenia gościni "PrzySłowia".


Posłuchaj

49:32
Emocje w języku polskim - jak je wyrażamy? (PrzySłowie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: PrzySłowie
Prowadzi: Mateusz Adamczyk
Data emisji: 16.05.2024
Godzina emisji: 12.07

qch/wmkor

Polecane