Eksperymenty polskich naukowców w kosmosie. ESA podpisała umowy z badaczami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Eksperymenty polskich naukowców w kosmosie. ESA podpisała umowy z badaczami
Wybrane przez ESA eksperymenty polskich naukowców zostaną przeprowadzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach polskiej misji na ISSFoto: Dima Zel/Shuttertsock

Co się dzieje z ludzką psychiką podczas długotrwałego pobytu w kosmosie? Czy AI poradzi sobie w warunkach niskiej grawitacji? I czy mikroorganizmy będą w przyszłości testowymi uczestnikami wypraw poza orbitę Księżyca? To tylko część pytań, na które odpowiedzi szukać będzie w najbliższym czasie Europejska Agencja Komiczna. ESA właśnie podpisała umowy z polskimi naukowcami. Oznacza to, że zgłoszone przez nich projekty zostaną sprawdzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  • ESA podpisała kontrakty z polskimi naukowcami na realizację ich projektów na orbicie okołoziemskiej. Wybrano je w konkursie przeprowadzonym przez Polską Agencję Kosmiczną.
  • Wszystkie badania zostaną zrealizowane w ramach polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Eksperymenty, które zostaną zrealizowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), wybrano w ramach konkursu przeprowadzonego przez Polską Agencję Kosmiczną. Instytucja otrzymała ponad 60 zgłoszeń; spośród nich wytypowano te projekty, które najbardziej nadają się do przeprowadzenia na orbicie Ziemi.

Wybrane zadania będą związane z różnymi dziedzinami nauki. Obejmą między innymi badania wpływu długotrwałego pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne człowieka, działanie zaawansowanych jednostek AI w warunkach niskiej grawitacji czy sprawdzenie poziomu hałasu na ISS. Wszystkie projekty zostaną zrealizowane w ramach polskiej misji na stacji. - Misja ta będzie niespotykaną dotąd szansą dla polskiego sektora kosmicznego na udział w badaniach prowadzonych na orbicie okołoziemskiej - podkreśla Agnieszka Gapys, rzeczniczka Polskiej Agencji Kosmicznej.

Najczęściej czytane:

Projekty polskich naukowców w kosmosie. Kto przeprowadzi eksperymenty?

Kandydatem do lotu w kosmos, który jednocześnie przeprowadzi wybrane eksperymenty, jest dr Sławosz Uznański. Inżynier i specjalista od technologii cyfrowych odpornych na promieniowanie, wykorzystywanych w misjach kosmicznych, który przez kilka lat jako inżynier nadzorował pracę największego akceleratora w CERN, został wybrany do Europejskiego Korpusu Astronautów. Jeśli poleci w kosmos, będzie drugim po Mirosławie Hermaszewskim Polakiem, który tego dokona. Obecnie dr Uznański kontynuuje szkolenie, które odbywa się na kilku kontynentach.

- Jakie to uczucie? Na pewno duża dawka niepewności, to jedna część. Myślę, że też duża duma i ekscytacja. Nie mogę doczekać się kolejnych elementów szkolenia i oczywiście tego, kiedy misja mogłaby na przykład nastąpić - opowiada dr Sławosz Uznański.

Czytaj także: Ekscytacja będzie narastać – Sławosz Uznański, drugi Polak w kosmosie, o przygotowaniach do lotu

Posłuchaj

3:23
Eksperymenty polskich naukowców w kosmosie. ESA podpisała umowy z badaczami (Dobrego dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Autor materiału: Przemysław Lis
Data emisji: 15.05.2024
Godzina emisji: 11.29

qch/wmkor

Polecane