"Dziewczyna z igłą" – polski akcent na festiwalu filmowym w Cannes

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Dziewczyna z igłą" – polski akcent na festiwalu filmowym w Cannes
Magnus Von Horn, szwedzki reżyser wykształcony w szkole filmowej w Łodzi, powalczy o Złotą Palmę w CannesFoto: PAP/Rodrigo Jimenez

"Dziewczyna z igłą" jest jednym z 15 filmów, które powalczą o Złotą Palmę podczas rozpoczynającego się Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Jego twórca Magnus von Horn zdobywał reżyserskie szlify w łódzkiej filmówce.  

  • Siedemdziesiąty siódmy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbywa się w dniach 14-25 maja 2024 roku.
  • Polskim akcentem w konkursie głównym jest najnowszy film Magnusa von Horna pt. "Dziewczyna z igłą".
  • Ta duńsko-szwedzko-polska koprodukcja jest kostiumowym dramatem z elementami horroru. Film został  zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami mającymi miejsce w Kopenhadze na początku XX wieku.
  • Von Horn jest szwedzkim reżyserem, który fachu uczył się w szkole filmowej w Łodzi.

Magnus von Horn był już jedną nogą na festiwalu w Cannes w 2020 roku. Właśnie wtedy do konkursu został zakwalifikowany jego filmu "Sweat". Niestety, tamta edycja jednej z najsłynniejszych filmowych imprez na świecie została odwołana z powodu pandemii.

Tajemnicza wiadomość wielkanocna

O kolejnej nominacji reżyser dowiedział się nieoficjalnie z wiadomości otrzymanej w Wielkanoc tego roku. – To był taki krótki mail od osoby, którą trochę znam, którą gdzieś tam spotkałem wcześniej, że bardzo lubią mój film, zapraszają do konkursu w Cannes i gratulują – opowiada von Horn.

Na oficjalne potwierdzenie informacji o tym, że "Dziewczyna z igłą" powalczy o Złotą Palmę reżyser musiał poczekać do 11 kwietnia, kiedy podczas konferencji prasowej ogłoszono listę filmów nominowanych do głównego konkursu tegorocznego festiwalu w Cannes. – Dopiero wtedy w to uwierzyłem – wspomina rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego.

Światowa prapremiera

Na czele jury konkursowego stanie w tym roku Amerykanka Greta Gerwig, aktorka i reżyserka, twórczyni przebojowej "Barbie". W wyborze wspomogą ją m.in. Eva Green, Omar Sy i Hirokazu Koreeda.

Pokaz na festiwalu w Cannes będzie światową prapremierą "Dziewczyny z igłą". Na razie nie wiadomo, kiedy film von Horna trafi do regularnej kinowej dystrybucji. Reżyser ma nadzieję, że stanie się to jesienią tego roku.


Posłuchaj

4:47
"Dziewczyna z igłą" – polski akcent na festiwalu w Cannes (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Magnus von Horn (reżyser)
Data emisji: 14.05.2024
Godzina emisji: 13.41

kc/kormp


Polecane