Jakiego języka używać, mówiąc o seksualności, ciele i potrzebach?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jakiego języka używać, mówiąc o seksualności, ciele i potrzebach?
Rozmowy o ciele, relacjach, seksualności. Monika Borzym i Joanna Keszka w audycji "Przyjemność po mojej stronie" w radiowej Trójce. Foto: PR3

Rozmowy o ciele, relacjach, seksualności, a także poszukiwaniu przez każdego z nas życiowej przyjemności, która może być definiowana w naprawdę różny sposób. Na pierwszą audycję pt. "Przyjemność po mojej stronie" zaprosiła Monika Borzym. Jej gościnią była Joanna Keszka, pisarka i edukatorka seksualna. 

  • Jakimi słowami nazywać poszczególne rzeczy, stany i pragnienia? Jak usprawnić komunikację w chwilach zbliżenia i intymności?
  • - Oswajamy nomenklaturę, której w tej audycji będziemy korzystać w przyszłości - podkreśla Monika Borzym. 
  • W jaki sposób rozmawiać o ciele, relacjach i seksualności?
  • Gościnią audycji była Joanna Keszka, pisarka i edukatorka seksualna. 

- Ważne jest, by pamiętać, jak istotne są w życiu te chwile, kiedy jesteśmy naprawdę blisko ze swoimi potrzebami - powiedziała Monika Borzym, zapraszając na pierwsze wydanie audycji "Przyjemność po mojej stronie". Z Joanną Keszką, pisarką i edukatorką seksualną, rozwiały o tym, dlaczego tak ważne jest mówienie o seksie i słowach, które nam odpowiadają, oraz jak swobodnie poruszać się po tej przestrzeni.

Jak mówić o intymności i seksualności?

- Język nas tworzy. To na co kultura daje nam przyzwolenie, kiedy się komunikujemy, jest ważną informacją na temat tego, gdzie jest nasze miejsce w społeczeństwie i w związku. Cieszę się, że zaczynamy od słów. Bo od nich zaczyna się wszystko - podwiedziała w audycji Joanna Keszka. 

- Warto tutaj zaznaczyć, że w przypadku kobiecej seksualności kłopoty najczęściej nie są związane z ciałem czy fizycznością, a z tym, że narzuca się nam model, który kulturowo ma zaspakajać nasze potrzebny. Tak naprawdę zaspakaja cudze wyobrażenie na nasz temat - dodała.

Najczęściej czytane


Słowa, których używamy

- Ten temat to z jednej strony zbiór fantazyjnych określeń, jakich używamy jako ludzie do opisywania świata seksu, z drugiej warunek bezpiecznego funkcjonowania. Bo tylko osoba, która umie o seksie rozmawiać, zna słowa, którymi potrafi wyrazić sprzeciw wobec sytuacji, w których nie czuje się bezpiecznie - przekonuje Monika Borzym. 

Posłuchaj

39:39
Jakiego języka używać, mówiąc o seksualności, ciele i potrzebach? (Przyjemność po mojej stronie/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


"Przyjemność po mojej stronie"

Hasło "Monika Borzym" natychmiast otwiera szufladki: piosenkarka, wokalistka. Jednak mało kto wie, że jest także psycholożką i seksuolożką. Powodem, dla którego zdecydowała się studiować psychoseksuologię, było… wyzwanie rzucone własnej mamie. - Jestem wielką fanką jej zdolności przekazywania wiedzy: jest genialnym nauczycielem akademickim, w ogóle genialnym pedagogiem. Wtedy czułam, że mama była w pacie, i bardzo namawiałam ją, aby wróciła na uczelnię i zrobiła habilitację, do której zbierała się całe lata. Mamie się nie chciało, a ja, aby użyć jakiegoś lewara, powiedziałam: "ja pójdę na jakieś zwykłe, ludzkie studia, a ty…" - wyjaśniła Monika Borzym w rozmowie z Agnieszką Szydłowską.

Swoją wiedzą Monika Borzym dzieli się ze słuchaczami radiowej Trójki w audycji "Przyjemność po mojej stronie" we wtorki po godz. 23.05. 

***

Audycja: Przyjemność po mojej stronie
Prowadzi: Monika Borzym
Data emisji:
 15.04.2024
Godzina emisji: 23.07

zch/wmkor

Polecane