Intymność nie zna wieku - "Najlepsze przed Tobą"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Intymność nie zna wieku - "Najlepsze przed Tobą"
Życie intymne osób dojrzałych. Czy to nadal temat tabu? Foto: Shutterstock

Poradnik Klaudii Latosik i Olgi Żukowicz to przełamywanie tabu i stereotypów. "Napisałyśmy tę książkę z myślą o osobach 55+, które pragną rozwijać swoją seksualność, które nie chcą rezygnować z bliskości, czułości, tworzenia krótkich i długich związków" - deklarują autorki poradnika "Najlepsze przed Tobą. O dojrzałej sztuce kochania". Z jakimi obawami borykają się silversi? 

  • "Najlepsze przed Tobą. O dojrzałej sztuce kochania" to poradnik, w którym autorki w przystępny sposób opisują biologiczne i psychologiczne aspekty intymności.
  • Książka opowiada o zmianach, które nieustannie zachodzą w ludzkim ciele oraz przekazuje wiedzę i doświadczenie autorek, zdobyte podczas warsztatów dla osób w dojrzałym wieku.
  • "Zachęcamy Was do celebrowania. To ważne, by zawsze odnajdywać swoje źródła przyjemności i nie dać sobie wmówić, że na czułość czy pożądanie jest za późno" – zachęcają autorki, promując swoją pracę.

– Seksualność kojarzy się jednak z reprodukcją  mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Klaudia Latosik, współautorka poradnika. – Kiedy te zdolności zanikają u kobiet – bo u mężczyzn są zachowane do końca życia  może pojawić się przekonanie, że tych potrzeb i pragnień już nie ma. Należy jednak pamiętać, że one nie przechodzą na emeryturę wraz z naszą emeryturą zawodową – podkreśliła w rozmowie. 

Koniec ze społecznym tabu

– Potrzeby, jakie mamy, cały czas się zmieniają. Osoby dojrzałe, czyli tak zwani silversi, mają trudność z przeżywaniem swojej seksualności. Również dlatego, że jest ona społecznie postrzegana jako temat tabu, a oni sami uważani za ludzi, którzy nie mają życia intymnego. Trudno im jest się nim więc cieszyć – wyjaśniła Klaudia Latosik. 

Posłuchaj

3:10
Intymność nie zna wieku - "Najlepsze przed Tobą" (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dojrzali, czyli silversi:

  • Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, Polki i Polacy w wieku powyżej 60. roku życia stanowili w 2022 roku niemal 26 procent ludności naszego kraju. 
  • Wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 60-89 lat wyniósł 15,5 procent. Najwięcej, bo blisko 19 procent osób w tym wieku, pracuje w województwie mazowieckim.
  • Z danych GUS wynika także, że jeśli osoby w wieku 60-89 wstępują w związek małżeński, to częściej dotyczy to mężczyzn (6187) niż kobiet (3710).

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autorka materiału: Monika Suszek
Data emisji: 20.02.2024
Godzina emisji: 16.42

mat.pras./zch/kc


Polecane