Miasto wypełnione sztuką. Przed nami Noc Kultury w Lublinie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Miasto wypełnione sztuką. Przed nami Noc Kultury w Lublinie
Instalacja "Trzy alfabety" Jarosława Koziary na Starym Mieście podczas Lubelskiej Nocy Kultury, 2019 rokFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Instalacje artystyczne, koncerty, wystawy i pokazy - to tylko część wydarzeń, jakie przewidziano w ramach tegorocznej odsłony Lubelskiej Nocy Kultury. Pomysły do programu mógł zgłosić każdy, w ramach otwartego naboru. Oprócz tego, z myślą o publiczności, organizatorzy zaplanowali konkursy i warsztaty tworzenia upcyclingowych lamp.

  • Noc Kultury 2024 odbędzie się w Lublinie w nocy z 1 na 2 czerwca. Udział we wszystkich zaplanowanych wydarzeniach jest bezpłatny.
  • W programie imprezy znajdziemy m.in. warsztaty, koncerty i pokazy uliczne. To również pomysły na wydarzenia zgłoszone przez mieszkańców Lublina i okolic.

Celem organizowanej od 2007 roku Nocy Kultury jest przywracanie pamięci o ludziach, miejscach, zdarzeniach, słowach, obrazach, drzewach i innych ważnych elementach, których nie znajdziemy już na ulicach Lublina. Każdej edycji imprezy towarzyszy hasło będące jednocześnie jej motywem przewodnim. W tym roku brzmi ono "Neurony Miasta".

Mieszkańcy współorganizatorami festiwalu

W organizację imprezy mogą włączyć się mieszkańcy Lublina. Wystarczy wziąć udział w warsztatach tworzenia upcyclingowych lamp. Nie są na nich potrzebne umiejętności, ważna jest kreatywność w wykorzystaniu nietypowych materiałów. - Chodzi o to, by powstały unikatowe lampy z wykorzystaniem na przykład butów, cegłówek, wikliny i wszystkiego co przyjdzie uczestnikom do głowy. Część materiałów będzie czekała w pracowni, można też przynieść swoje rzeczy, jeśli ktoś ma szczególny pomysł na wykorzystanie przedmiotu - opowiadają dyrektorka programowa festiwalu Marzena Bielecka i Joanna Wawiórka-Kamieniecka z Warsztatów Kultury.

Najczęściej czytane:

Poza warsztatami osoby zainteresowane mogą również wziąć udział w akcji pisania limeryków o Lublinie. - Myślałyśmy, że odzew będzie niewielki. Wydaje się to mało popularną, archaiczną wręcz formą literacką. Natomiast można to podsumować jako klęskę urodzaju. Wychodzi na to, że Lublin jest niezwykle rozpoetyzowany, znający historię, lokalne smaczki i legendy - przyznają organizatorki.

Kultura w każdym zakątku miasta

Lubelska Noc Kultury to nie tylko warsztaty, limeryki i konkursy, ale też między innymi wystawy, spektakle, pokazy uliczne i koncerty. W tym roku organizatorzy szczególnie chwalą się sceną rapową. Wystąpią na niej m.in. trio Łona, Konieczny i Krupa, którzy niedawno wydali świetnie przyjęty album "Taxi". Gwiazdy wspierać będą lokalni raperzy i raperki, których wybrano w dwuetapowym konkursie. - Nie zabraknie też muzyki klasycznej i ludowej - zapewniają organizatorki.

- Noc Kultury dla kogoś, kto na niej nie był, to jest taka sytuacja czasem stresująca. Jest tyle wydarzeń i atrakcji, że nie jest możliwe, by jedna osoba skorzystała ze wszystkiego. Trzeba się przygotować jeśli chodzi o program, albo spontanicznie przemierzać miasto i natykać się na kulturę w nietypowych zakamarkach - zaznaczają Marzena Bielecka i Joanna Wawiórka-Kamieniecka.


Posłuchaj

6:58
Miasto wypełnione sztuką. Przed nami Noc Kultury w Lublinie (Dobrego dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Justyna Grabarz
Goście: Marzena Bielecka (dyrektorka programowa Nocy Kultury 2024), Joanna Wawiórka-Kamieniecka (Warsztaty Kultury)
Data emisji: 13.05.2024
Godzina emisji: 11.26

qch

Polecane