Darko Cvijetić - autor poetyckiej powieści "Winda Schindlera"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Darko Cvijetić - autor poetyckiej powieści "Winda Schindlera"
Darko Cvijetić opowiada swojej poetyckiej powieści "Winda Schindlera"Foto: panitanphoto/Shutterstock

Gościem audycji "Wszystkie książki świata" był Darko Cvijetić, pisarz i poeta używający języka chorwackiego, mieszkający w Republice Serbskiej, wchodzącej w skład Bośni i Hercegowiny. Opowiedział o swojej książce "Winda Schindlera", która niedawno pojawiła się na polskim rynku wydawniczym. 

  • Darko Cvijetić - poeta, prozaik, reżyser, aktor i dramaturg, ur. w 1968 roku w Prijedorze.
  • Wiersze Cvijeticia tłumaczono na języki: francuski, angielski, niemiecki, słoweński, hebrajski, albański, węgierski, polski, macedoński i jidysz.
  • W "Windzie Schindlera" Darko Cvijetić w nietypowy dla powieści, bliski poezji sposób opowiada o wojnie na Bałkanach i dramacie, jaki rozegrał się w Bośni i Hercegowinie.  

W audycji "Wszystkie książki świata" tym razem rozmowa z Darko Cvijetićem, którego poetycka powieść "Winda Schindlera" niedawno ukazała się w polskim tłumaczeniu Doroty Jovanki Ćirlić. 

"Winda Schindlera" - poetycka powieść o ludzkich dramatach

W swojej powieści Cvijetić powraca do lat 70. XX wieku, pokazuje codzienne życie sąsiadów, którzy podczas późniejszej wojny na Bałkanach stanęli po dwóch stronach konfliktu. Nagle ze znajomych, przyjaciół, a nawet członków rodziny stali się dla siebie wrogami. Te zmieniające się międzyludzkie relacje są pokazane na przykładzie życia w czerwonym wieżowcu. 

 

Czytaj także: 

Czytaj także:  

- Wydało mi się czymś najbliższym i w zasadzie najbardziej naturalnym, by opowiedzieć o swoich sąsiadach. O tym, co przydarzyło się mnie i ludziom, którzy byli wokół mnie (...). Ten wieżowiec to metafora, metafora rozpadu Jugosławii. Bardzo chciałem wykorzystać właśnie tę przestrzeń, by opowiedzieć o tragedii, która się zdarzyła - opowiada Darko Cvijetić. 

Symboliczny czerwony wieżowiec

Ten czerwony wieżowiec to autentyczny budynek w Prijedorze. Mieszka w nim autor powieści "Winda Schindlera" - Darko Cvijetić. Historie opowiadane w książce odwołują się do ludzi, którzy tam żyli, i wydarzeń, które miały tam miejsce. 

- Wprowadziłem się tam w 1974 roku, razem z rodzicami. Gdyby odjąć kilka lat kiedy byłem na studiach, a następnie w jugosłowiańskiej Armii Ludowej, to mieszkam w nim w zasadzie bez przerwy. Bardzo dobrze znam więc ten świat, wszystkich tutejszych ludzi, sąsiadów, przyjaciół. Dlatego wydało mi się bardzo ważne, by opowiedzieć, co stało się momencie, gdy wszystko to pękło, gdy Jugosławia zaczęła się rozpadać. Chciałem tamten świat i tamte chwile ocalić od zapomnienia. Nie myślałem o tym, że piszę o wielkiej historii. Skupiłem się na własnym, małym mikroświecie - tłumaczy Cvijetić.     


Posłuchaj

Posłuchaj

53:27
Darko Cvijetić - autor "Listy Schindlera" (Wszystkie książki świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Wszystkie książki świata
Prowadzi: Michał Nogaś
Data emisji: 12.05.2024
Godzina emisji: 20.05

dm/kormp

Polecane