Gawrony, ptaki kontrowersyjne w Świebodzinie. Reportaż Małgorzaty Nabel-Dybaś

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gawrony, ptaki kontrowersyjne w Świebodzinie. Reportaż Małgorzaty Nabel-Dybaś
Burmistrz Świebodzina postanowił przepłoszyć gawrony z miejskiego parkuFoto: Shutterstock/iytokar

W Świebodzinie jest park im. Fryderyka Chopina, który upodobały sobie gawrony. Od lat zakładają tam gniazda, co dla części mieszkańców jest problemem, gdyż nie mogą korzystać z zanieczyszczanych przez ptaki ławek. Zgłaszali więc burmistrzowi miasta, że odchody gawronów zaśmiecają park i stwarzają zagrożenie epidemiologiczne.

W  tej sytuacji burmistrz zawnioskował do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp., aby instytucja ta wydała pozwolenie na oczyszczenie parku z gniazd i płoszenie ptaków. Tak też się stało. W efekcie na polecenie strącono część gniazd z drzew. Burmistrz twierdzi, ze były one puste i niezamieszkałe. 

– RDOŚ w swojej decyzji napisał, że te prace mają się odbyć pod nadzorem ornitologa. Ja ze swoim 30-letnim doświadczeniem nie byłbym w stanie powiedzieć, czy te gniazda, które są na 20-25 metrach, nie są zajęte przez jakiś gatunek ptaka, którego samica sobie siedzi i wysiaduje – komentuje ornitolog Sławomir Rubacha. – Musiałbym poświęcić kilka wieczorów, nocy i dni, aby mieć jakiś pogląd na to. A i tak w 100. proc. nie byłbym pewny tego – tłumaczy.

Po protestach oraz nagłośnieniu sprawy w mediach burmistrz zaprzestał strącania gniazd, a Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zaczęła wycofywać się z wydanego pozwolenia.

Najczęściej czytane

Pojawił się też nowy wątek w sprawie gawronów: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. złożyła zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia przez Urząd Miasta w Świebodzinie.

Całego reportażu "Ptaki  trzeba nauczyć" można wysłuchać >>>TUTAJ<<<.

***

Tytuł reportażu: Ptaki trzeba nauczyć
Autorka reportażu:
Małgorzata Nabel-Dybaś (Radio Zachód)
Data emisji:
8.05.2024
Godzina emisji:
18.39

kormp

Polecane