"Gaszenie pożarów po prawej stronie" vs. "mamy prawo krytykować Brukselę". Komentarze po orędziu prezydenta o UE

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Gaszenie pożarów po prawej stronie" vs. "mamy prawo krytykować Brukselę". Komentarze po orędziu prezydenta o UE
Politycy podczas audycji "Śniadanie w Trójce"Foto: "Śniadanie w Trójce"

Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie z okazji 20-lecia wejścia Polski do UE, a następnie, 3 maja, przemówienie w Święto Konstytucji 3 Maja. Prowadząca "Śniadanie w Trójce" Renata Grochal oceniła, że w tym ostatnim wystąpieniu prezydent zaprezentował się jako miłośnik Unii Europejskiej i ton jego przemówienia był inny niż wcześniej. Goszczący w programie politycy inaczej interpretowali słowa głowy państwa.

Posłuchaj

Polska 20 lat w UE, polityka prezydenta, przyszłość Daniela Obajtka. Politycy w "Śniadaniu w Trójce".
+
Dodaj do playlisty
+

***

Katarzyna Kotula (Lewica), komentując te słowa, zastanawiała się, czy nie jest to "gaszenie pożarów po prawej stronie". Oceniła, że chodzi o wcześniejsze wypowiedzi prezydenta, "ale też ostatnio byłego premiera pana Morawieckiego, które mówią o tym, że  Bruksela (...) zagrożeniem" dla demokratycznej Europy. - Głosy te odbijają się się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie - oceniła.

Adam Bielan (PiS) mówił, że Polska jest częścią Unii Europejskiej. - Mamy prawo mówić, co nam się w Unii Europejskiej nie podoba. Oczywiście, z okazji rocznicy wejścia do Unii, prezydent podkreślał też rzeczy dobre, które mamy dzięki członkostwu w UE - dodał, zaznaczając, że chodzi np. o dostęp do wspólnego rynku. - Mówił o ciężkiej pracy milionów Polaków, polskich przedsiębiorców, którzy dzięki dostępowi np. do rynku usług bardzo szybko się rozwijają - dodał, zaznaczając, że to "niepełny dostęp".

Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska) ocenił, że bilans naszej obecności w Unii Europejskiej jest bardzo pozytywny. - Gdzie byśmy byli, gdyby, nie nastąpiła ta decyzja i proces wejścia do Unii Europejskiej, NATO  - stwierdził. - Kurs prozachodni był przez wszystkich akceptowany, bardzo istotna była rola Kościoła, Jana Pawła II, który mówił o drodze od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej - dodał.  Zaznaczył, że prozachodni kurs to kwestia bezpieczeństwa i kwestia strategiczna.

Ocenił, że Polska może nadać ton przyszłości w Europie. Zaznaczył, że w przeszłości we wspólnocie popełniono wiele błędów, np. bagatelizując zagrożenia ze strony Rosji.

Urszula Pasławska (Trzecia Droga, PSL) powiedziała, że jej środowisko było bardzo entuzjastycznie nastawione do Unii Europejskiej. Zastrzegła, że ani Unia Europejska, ani Polska nie są w tym samym miejscu, co 20 lat temu. - Euroentuzjazm został zastąpiony eurorealizmem (…). To nie jest tak, że są dwa plemiona, gdzie jedno mówi o wyjściu z Unii Europejskiej, drugie mówi o tym, że bezwzględnie dostosowujemy się do założeń Komisji Eruopejskej.  Tę unię wspólnie tworzymy i wspólnie powinniśmy budować no na wartościach, które również reprezentujemy jako społeczeństwo i kraj - zauważyła. W jej ocenie Unia Europejska się zmienia, UE po wyborach może być zupełnie inna niż dziś.

Ewa Zajączkowska-Hernik (Konfederacja), była pytana, czy jej ugrupowanie będzie mówić w kampanii o polexcie. Powiedziała, że jej zdaniem to ostatni moment, by wpłynąć na Unię Europejską i pewne rzeczy zablokować, ale jeśli to się nie zmieni, coraz więcej państw będzie chciało wycofania się ze Wspólnoty.

Jak oceniła, Unia Europejska nie powinna zajmować się wieloma kwestiami, których zresztą nie ma w Traktatach - jak mówiła, ma na myśli narzucanie swojej polityki migracyjnej, polityki fiskalnej. Dodatkowo teraz przed nami są zmiany w traktatach unijnych, które, jak uważa, kierują UE w stronę superpaństwa.

Stanisław Żaryn z Kancelarii Prezydenta, pytany o zmianę tonu prezydenta, powiedział, że przekaz jest jasny. Z jednej strony mamy do czynienia z 20 latami ogromnego postępu i modernizacji, między innymi dzięki funduszom z UE. Natomiast, jak dodał, jest także inny poziom analizy - bo jako członek UE mamy prawo brać udział w dyskusjach, w którą stronę rozwija się Unia Europejska.

Więcej w nagraniu.


***


Posłuchaj

53:25
Polska 20 lat w UE, polityka prezydenta, przyszłość Daniela Obajtka. Politycy w "Śniadaniu w Trójce".
+
Dodaj do playlisty
+

 

 

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadząca: Renata Grochal 
Goście: Adam Bielan (Prawo i Sprawiedliwość), Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska), Katarzyna Kotula (Lewica), Urszula Pasławska (Trzecia Droga - PSL), Ewa Zajączkowska-Hernik (Konfederacja) i Stanisław Żaryn (Kancelaria Prezydenta).
Data emisji: 04.05.2024
Godzina emisji: 9.05

Trójka/in./

Polecane