Ślązacy na Dzikim Zachodzie w książce Ewy Winnickiej. Fragmenty reportażu na antenie Trójki
"Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie" – taki tytuł nosi najnowsza książka Ewy Winnickiej. Wydawnictwo będzie miało swoją premierę 15 maja. Wcześniej natomiast wyemitujemy jego fragmenty na antenie Trójki.
Ewa Winnicka wydaje książkę pt. "Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie"
Foto: Wojciech Olkusnik/East News
- Książka Ewy Winnickiej "Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie" ukaże się 15 maja br. nakładem wydawnictwa Czarne.
- Ewa Winnicka jest absolwentką dziennikarstwa i amerykanistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Swoje reportaże publikowała w "Gazecie Wyborczej" i w "Polityce".
- Winnicka jest współautorką scenariuszy filmów dokumentalnych i dwukrotną laureatką nagrody Grand Press za teksty o tematyce społecznej.
"W poniedziałek 3 grudnia 1854 roku do portu w Galveston w Zatoce Meksykańskiej w stanie Teksas przypłynęły dwa statki pasażerskie. Wiozły czterystu osiemdziesięcioro dwoje pasażerów, w tym grupę chłopów ze wsi Płużnica Wielka na Śląsku. Przybyli na zaproszenie księdza Leopolda Moczygemby, który obiecał im, że znajdą tu raj na ziemi. Po zejściu z pokładu wyruszyli na podbój Dzikiego Zachodu, włączając się w tok amerykańskiej historii. Założyli osady Panna Maria, Cestohowa i Kosciusko, bywali kowbojami, bandytami, ranczerami, żołnierzami i milionerami. Powoli z Polaków w Teksasie zmienili się w Teksańczyków z Polski lub Teksańczyków ze Śląska, bo kwestia, co jest prawdziwą ojczyzną ich przodków, pozostaje dla wielu nierozstrzygnięta" – tak zaczyna się opis najnowszej powieści Ewy Winnickiej. Warto dodać, że nie jest to pierwsza książka autorki osadzona w amerykańskich realiach. Ewa Winnicka ma w dorobku m.in. takie pozycje, jak "Nowy Jork zbuntowany. Miasto w czasach prohibicji, jazzu i gangsterów" (2013) oraz "Greenpoint. Kroniki Małej Polski" (2021).
Wydawnictwo będzie miało swoją premierę 15 maja. Fragmenty powieści będziemy prezentować przedpremierowo na antenie Trójki codziennie od poniedziałku do czwartku o godz. 11.45. Pierwszy odcinek we wtorek, 7 maja.
Najczęściej czytane:
- Filip Łobodziński o samym sobie. "To nie jest biografia pisana po bożemu"
- "Demon Copperhead" Barbary Kingslover: opowieść o niewidzialnej części Ameryki
Śladami Polaków w Teksasie
Co przyciągnęło Ewę Winnicką do historii ponad setki polskich rodzin ze Śląska osiadających w stanie Teksas? - Te rodziny sprzedają wszystko co mają. Zrzekają się obywatelstwa państwa pruskiego i odbywają superniebezpieczną podróż statkiem przez ocean; niektórzy nie byli wcześniej nawet w mieście powiatowym. Trafiają na pustynię, bo myślą, że to jest nowy, wspaniały świat. A tam, gdzie przybywają nie ma nic - opowiada reporterka.
- Kiedy usłyszałam pierwszy raz tę historię to był taki moment, który czuje się w opuszkach palców. Człowiek ma ochotę pojechać i zobaczyć, co teraz z tymi rodzinami, które odbyły tę wędrówkę - przyznaje Ewa Winnicka. Pierwszym kontaktem z opowieścią o Ślązakach w Teksasie była praca reporterki nad książką "Greenpoint: kroniki Małej Polski".
Ameryka przez pryzmat przybyszów ze Śląska
- Dla mnie to była też opowieść o Ameryce. Ci ludzie są Amerykanami. Nie ma wątpliwości, czy ktoś stamtąd czuje się Polakiem czy Ślązakiem, bo to są Amerykanie. Jak wszyscy inni mają korzenie europejskie; ale mają tę amerykańską pewność siebie, która pozwala Polakom, którzy tam przyjeżdżają, dyskutować o tym, kim są - zaznacza Ewa Winnicka.
Jednocześnie autorka przyznaje, że praca nad książką umożliwiła jej poznanie Teksasu. - To bardzo kontrowersyjny stan, również w USA. (...) Bardzo wiele osób, którym opowiadałam o tym, że będę dokumentować książkę o Teksasie mówiło, że w ogóle nie powinnam tam jechać, a już na pewno nie z całą rodziną. Miałam świadomość, że wkraczam do świata, którego nie znam - wyjaśnia rozmówczyni Michała Matusa. - Teksas jest urzekający. Ci ludzie są niezwykle przyjaźni. Kiedy człowiek jest zaciekawiony Teksasem, a nie tym, by go zmieniać, to oni są twoimi najlepszymi przyjaciółmi - wyjaśnia reporterka.
***
Na rozmowę z Ewą Winnicką w niedzielę (5.05) o godz. 15.05 zaprosił Michał Matus.
qch/pg