Jak wyglądają relacje międzypokoleniowe? Czy łatwo o porozumienie między dziećmi i dziadkami?
2024-04-29, 15:04 | aktualizacja 2024-04-29, 16:04
Trwa Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. To dobry czas, by zastanowić się, jak wyglądają dzisiaj relacje, jak je nawiązujemy i jak znaleźć wspólny język z dziadkami, rodzicami, wnuczkami i dziećmi. Jak dbamy o relacje w zabieganym świecie? - O tym w Trójce opowiedziała Magda Romanowska z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej.
- 29 kwietnia to Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.
- Ustanowiła go w 2011 roku Komisja Europejska, by zachęcać do integracji, niezależnie od wieku.
- W Warszawie trwa Tydzień Międzypokoleniowy. Z tej okazji zorganizowanych zostało ponad 200 wydarzeń w ponad czterdziestu miejscach: warsztaty, spotkania, poczęstunki, a także "speed friending".
- O międzypokoleniowych relacjach w Trójce opowiedziała Magda Romanowska z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej.
Jak powiedział Wojciech Kożuchowski z Warszawskiej Rady Seniorów, światy starszych i młodszych zaczęły się rozchodzić. - Głównie chodzi tutaj o zasypywanie tych granic, jest pewien stereotyp: starsi widzą młodzież jako tych buntowników, nie bardzo rozumiejących świat, młodsze osoby mówią: ci staruszkowie, dziadersi, już nawet pradziadersi albo prapradziadersi. Zasypywanie tej granicy, otwarcie się na zrozumienie drugiej strony, słuchanie ich i zastanawianie się, czy coś z tych dwóch kierunków, nie jest do wykorzystania. To się przydaje - podkreślił członek Rady Seniorów.
- "Każdy wiek może być złoty". Startuje Tydzień Międzypokoleniowy
- Silverinfluencerzy - dojrzali twórcy internetowi
Międzypokoleniowy dialog
Młodzi coraz częściej chcą słuchać seniorów. Jak podkreślił Krystian Kopeć z Młodzieżowej Rady Warszawy, warto jest słuchać doświadczonych osób, bo mają do opowiedzenia różne historie, można z nich wyciągać wnioski i nie popełniać błędów. Jak wyjaśnił członek Rady Młodzieżowej, nie ma on problemów z seniorami zapewne dlatego, że wychowali go dziadkowie i nadaje z nimi na wspólnych falach.
Posłuchaj
W Warszawie jeszcze do jutra włącznie trwa Tydzień Międzypokoleniowy. Z tej okazji zorganizowanych zostało ponad 200 wydarzeń w ponad czterdziestu miejscach: warsztaty, spotkania, poczęstunki, a także "speed friending".
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Gościni: Magda Romanowska z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej
Data emisji: 29.04.2024
Godziny emisji: 7.42
IAR/zch/wmkor