26. Przegląd Filmowy Kino na Granicy
2024-04-30, 12:04 | aktualizacja 2024-04-30, 12:04
Ponad 120 filmów i spotkań z twórcami, ponad 150 gości, 20 debat w sekcji Literatura na Granicy, 4 koncerty na żywo, 3 wieczory w klubie festiwalowym, 4 wystawy oraz wydarzenia specjalne dla dzieci. Tegoroczna edycja Kina na Granicy odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie w dniach 1-5 maja.
Festiwal Kino na Granicy to wyjątkowa okazja do przeżycia filmowej podróży przez kulturę Europy Środkowej, uczestniczenia w dyskusjach z twórcami i artystami. Tegoroczna edycja, celebrująca 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do Unii Europejskiej, będzie jak zwykle świętem filmu i literatury. Uczestnicy festiwalu cenią sobie możliwość żywego kontaktu z ludźmi kultury: co roku festiwal odwiedzają licznie gwiazdy, topowi przedstawiciele środkowoeuropejskiego kina i literatury.
Festiwal otworzy Dzień Europy – zaplanowany na 1 maja szereg wydarzeń związanych z jubileuszem 20-lecia rozszerzenia UE o 10 krajów, w tym Polskę, Czechy i Słowację. Filmem otwarcia będzie "Jedno życie", opowiadające prawdziwą historię człowieka, który ratował czechosłowackie dzieci przed hitlerowską zagładą. Wystąpili w nim Anthony Hopkins, Helena Bonham Carter, Jonathan Pryce i Lena Olin oraz czescy aktorzy, którzy będą obecni na uroczystym, pierwszym pokazie tego obrazu w Polsce. Festiwal zamknie 5 maja projekcja filmu "Imago" Olgi Hajdas.
Wśród najbardziej oczekiwanych gości Przeglądu jest w tym roku Marian Dziędziel, którego filmy zostaną pokazane w sekcji retrospektyw aktorskich. W sekcji reżyserskiej widzowie będą mieli okazję przypomnieć sobie filmy zmarłego w tym roku Janusza Majewskiego, twórcy bliskiego Kinu na Granicy i częstego gościa poprzednich Przeglądów.
Ważnym tematem tegorocznej edycji będzie też Przekraczanie granic - w nas samych, jak też ograniczeń i barier, które powstają wokół nas. To do nich odniesie się program literacki i część zaplanowanych projekcji, nawiązujących także do setnej rocznicy śmierci dwóch wybitnych pisarzy, Josepha Conrada-Korzeniowskiego oraz Franza Kafki.
Organizatorzy przypomną również o 100-rocznicy urodzin pochodzącego z Cieszyna Františka Vláčila. Będą też sekcje Polonica i Bohemica, czyli międzynarodowe filmy z udziałem polskich i czeskich twórców. Na bezpłatnych pokazach zobaczyć będzie można filmy nagrodzone Nagrodą Publiczności Lux Prize 2024, wśród nich wielokrotnie wyróżniany w Europie i nominowany do Oscara niemiecki "Pokój nauczycielski".