Wczesna diagnoza chorób Alzheimera i Parkinsona? Pracują nad tym polscy naukowcy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wczesna diagnoza chorób Alzheimera i Parkinsona? Pracują nad tym polscy naukowcy
Rozwiązanie, nad którym pracują polscy naukowcy, mają umożliwić diagnozę chorób Alzheimera i Parkinsona z dużym wyprzedzeniem. Technologia jest skierowana głównie dla osób w wieku 30-40 latFoto: Chinnapong/Shutterstock

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego pracują nad technologią diagnozowania chorób Parkinsona i Alzheimera we wczesnych stadiach. Rozwiązanie pozwoli wykrywać schorzenia u osób, które nie mają jeszcze objawów; umożliwiłaby to analiza struktury białek.

  • Rozwiązanie, nad którym pracują naukowcy z UW i SGGW, jest skierowane przede wszystkim do osób w przedziale wiekowym 30-40 lat. 
  • Nowy sposób diagnozy pozwoli wykryć schorzenia dzięki analizie struktury białek.

W przypadku chorób Parkinsona i Alzheimera niezwykle ważny jest czas. Im szybciej uda się je zdiagnozować, tym skuteczniej można je zwalczać. Rozwiązanie, nad którym pracują eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego stawiają więc (podobnie jak inni naukowcy świecie) na prewencję. Choć podchodzą do tego w inny sposób.

- To inne podejście niż do tej pory proponowało się w różnego typu schorzeniach. Choroby neurodegeneracyjne są bardziej związane z procesami molekularnymi, na poziomie takich podstawowych elementów budulcowych jak białka - opowiada dr inż. Piotr Hańczyc z Uniwersytetu Warszawskiego. - Nasza technologia polega na analizie strukturalnej białek. Wykrywaniu za pomocą technologii optycznej zmian na tym poziomie. Są to rzeczy dosyć trudne, wymagające specjalistycznej wiedzy. Z jednej strony naukowców będących fizykami, a z drugiej wymaga wiedzy biologiczno-chemiczno-medycznej. Z trzeciej strony jest jeszcze technologia obróbki danych i analizy tych wszystkich wyników - zaznacza rozmówca Radosława Nałęcza.

Ekspert z UW dodaje, że zamysłem opracowywanej technologii jest to, by była ona przyjazna dla diagnosty i personelu medycznego. - Tak, abyśmy my, szarzy naukowcy, nie byli potrzebni na co dzień w tej pracy przy próbkach z pacjentami - mówi gość radiowej Trójki.

Choroby Alzheimera i Parkinsona - diagnoza w młodym wieku

Objawy chorób otępiennych, takich jak Alzheimer, występują w okolicach 60. roku życia, jednak rozwijają się latami. Rozwiązanie, nad którym pracują naukowcy z warszawskich uczelni, dotyczy przede wszystkim osób w wieku trzydziesto- i czterdziestoletnim. To kolejny przejaw działania prewencyjnego, na którym zależy badaczom. - Prewencja jest kierowana do osób młodszych; tam, gdzie mechanizmy obronne organizmu człowieka jeszcze doskonale sobie radzą z oczyszczaniem z agregatów białkowych. Ta cała maszyneria molekularna zaczyna gorzej funkcjonować w podeszłym wieku. Kumulacja tych zagregowanych białek zaczyna następować w zasadzie lawinowo - tłumaczy dr inż. Piotr Hańczyc.


Najczęściej czytane:

Jakie są jednak szanse na wprowadzenie tego rozwiązania do powszechnego użytku? - Możemy iść w stronę zakładów bukmacherskich. Technologia jest sprawdzana i testowana w warunkach laboratoryjnych - mówi naukowiec z UW. - Urządzenie do diagnostyki musi przejść oczywiście certyfikację i zostać zatwierdzone przez agencje zajmujące się urządzeniami medycznymi - dodaje.


Posłuchaj

13:06
Wczesna diagnoza chorób Alzheimera i Parkinsona? Pracują nad tym polscy naukowcy (Program środka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: dr inż. Piotr Hańczyc (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 29.04.2024
Godzina emisji: 1

Polecane