Kawa: napój coraz bardziej ceniony przez Polaków i... coraz droższy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kawa: napój coraz bardziej ceniony przez Polaków i... coraz droższy
Rosnące ceny kawy nie odstraszają Polaków. Według badań coraz częściej kupujemy ten napójFoto: Farknot Architect/Shutterstock

Espresso, z mlekiem, latte lub cappuccino - kawę pijemy w różnych wydaniach. Wiedza polskich konsumentów na temat kawy rośnie, a wraz z nią ceny napoju. Nie działa to jednak odstraszająco. Według danych jednej z firm badawczych, mimo wzrostu cen spożywamy kawę coraz częściej.

  • W 2023 roku Polacy kupili 80 tys. ton kawy. Z kolei przeciętny Kowalski wypija rocznie ok. 95 litrów tego napoju.
  • Po kawę sięgamy częściej, choć jej ceny rosną. Stopniowo zmienia się także kultura jej picia.

W swoim raporcie ośrodek badawczy GfK wskazuje, że Polacy w 2023 roku kupili 80 tys. ton kawy. To zbliżona wartość w porównaniu z poprzednim rokiem. A jak przekłada się to na spożycie napoju? Jak mówi Adrianna Janiszewska, pod względem popularności kawa ustępuje jedynie wodzie; każdego roku statystyczny Polak wypija ok. 95 litrów tego ciepłego napoju.

Spożycie kawy rośnie, mimo że staje się ona coraz bardziej ekskluzywnym towarem. - Jest coraz bardziej popularnym napojem, który sprzedajemy. W pierwszym kwartale 2024 roku, w porównaniu z ub. rokiem, zaobserwowaliśmy wzrost zamówień kawy o ponad 30 proc. - wyjaśnia Tomasz Bigajło, menadżer jednej z restauracji. - Kawa jest coraz bardziej ekskluzywnym produktem. W samej restauracji serwowanie kawy jest dość kosztownym elementem funkcjonowania lokalu, więc te ceny rzeczywiście idą w górę - dodaje.

Rozmówca Adrianny Janiszewskiej wyjaśnia, że wzrost cen wynika ze zmiany podatku VAT obejmującego kawę. - To jest 23 proc. VAT. Jeszcze kilka lat temu mieliśmy na sprzedaż kawy i herbaty 8 proc. VAT, dlatego po prostu te ceny poszły w górę - tłumaczy menadżer.

Najczęściej czytane:

Jaką kawę piją Polacy?

Największą popularnością w naszym kraju cieszy się kawa mielona. Coraz więcej osób decyduje się również na spożywanie tego napoju na mieście. Jak mówi Tomasz Bigajło, wtedy najczęściej sięgamy po espresso, również w wersji podwójnej. - Myślę, że przyzwyczailiśmy się do ekspresów ciśnieniowych, dlatego często w Polsce po prostu kawy sprzedają się w restauracjach z tego względu - tłumaczy menadżer i dodaje, że nad Wisłą przyjmuje się włoski styl picia kawy. - Przyjmujemy powoli taką świadomość, gdzie po śniadaniu pije się espresso, a przed śniadaniem można wypić kawę cappuccino. Zauważam też wśród Polaków, że najprawdopodobniej coraz częściej mamy styczność z takimi krajami europejskimi jak Włochy. Moi goście coraz częściej wybierają kawę po posiłku.

Co ciekawe, do picia tego napoju zachęca coraz więcej ekspertów. Ma ona dobry wpływ na nasze zdrowie. - Regularne picie czterech filiżanek kawy zmniejsza o kilkadziesiąt procent ryzyko cukrzycy drugiego typu. Również takim mitem jest, że kawa wypłukuje magnez. W świetle badań ona go dostarcza - zwraca uwagę Katarzyna Świątkowska, autorka książki "Mity medyczne, które mogą zabić".


Posłuchaj

4:44
Kawa: napój coraz bardziej ceniony przez Polaków i... droższy (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autorka materiału: Adrianna Janiszewska
Data emisji: 22.04.2024
Godziny emisji: 6.19

qch/mpkor

Polecane