"Czytaj po swojemu" - Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024
2024-04-23, 13:04 | aktualizacja 2024-04-23, 14:04
Trwa Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To okazja do promocji literatury i czytelnictwa, które w Polsce systematycznie wzrasta. Jaką rolę pełnią książki w naszym życiu? Dlaczego warto pielęgnować czytelnictwo?
- 23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
- W całym kraju w bibliotekach i księgarniach odbywać się będą spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty.
- W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu".
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich. Co roku staje się okazją do dyskusji na temat roli książki jako źródła wartości i wiedzy, a także skarbnicy dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej oraz narzędzia dialogu.
Książka oknem na świat
Audrey Azoulay, dyrektorka generalna UNESCO, wystosowała list z okazji święta. "Książki zapraszają do podróżowania i poznawania innych, każda strona otwiera przed nami nowy świat. W 2024 roku w Międzynarodowym Dniu Książki i Praw Autorskich chcemy świętować moc i piękno, które są w książkach. We wszystkich swoich formach pozwalają nam one uczyć się i zdobywać informacje, zabawiają nas i pomagają zrozumieć świat, są oknem otwartym na inność, na to, co nieznane. Aby objawić cały swój potencjał, świat książek powinien odzwierciedlać różnorodność językową na świecie. Jednak jesteśmy bardzo daleko od tego - większość książek publikowana jest tylko w kilku najpopularniejszych językach, a technologie cyfrowe jeszcze zwiększają językową homogenizację świata. Dlatego właśnie UNESCO wspiera publikację książek w językach rodzimych" - napisała.
Posłuchaj
- Debata w Czwórce. "Young adult - literackie disco-polo czy klucz do czytelniczych serc?"
- Jak wyrobić sobie nawyk czytelnictwa? Ekspert radzi: wystarczy 20 minut dziennie
- Czytamy więcej? Biblioteka Narodowa opublikowała wyniki badań za 2023 rok
📖✍🏻 Księgarnie to nie tylko zwykłe "sklepy z książkami", lecz także miejsca, w których dzięki szczególnemu asortymentowi może czasem dziać się magia... 🪄🔮
— Polskie Radio (@polskieradiopl) April 23, 2024
📚 Najsłynniejsze i tym samym najpiękniejsze księgarnie świata 📷 𝐆𝐀𝐋𝐄𝐑𝐈𝐀 𝐙𝐃𝐉𝐄̨𝐂́ 🔻https://t.co/kjKpdfoTnZ pic.twitter.com/stP5FAMLwJ
W 2024 roku Światową Stolicą Książki został mianowany francuski Strasburg. Właśnie tam rozpoczyna się, trwające przez cały rok, święto książki. Składają się na nie wydarzenia literackie, projekty artystyczne łączące teatr, muzykę i literaturę.
Posłuchaj
Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich
- Święto organizowane jest przez UNESCO od 1995 roku, jednak jego geneza sięga 1926 roku.
- Pomysł zrodził się w Katalonii, a inicjatorem tego wydarzenia był wydawca Vicente Clavel Andres. W 1930 roku święto zaczęto oficjalnie obchodzić w Hiszpanii, a od 1964 roku także w pozostałych krajach hiszpańskojęzycznych.
- Data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w tym dniu zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.
- Zgodnie z długą katalońską tradycją kobiety obdarowywano w tym dniu czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
Books are crucial to addressing illiteracy, poverty and to strengthen inclusive societies.
— UNESCO 🏛️ #Education #Sciences #Culture 🇺🇳 (@UNESCO) April 23, 2024
On #WorldBookDay, let us spread the power of the written word and help everyone access it! https://t.co/MjMQG6JGxW pic.twitter.com/KcYyB2dX1Q
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału: Jakub Witkowski
Gość: Przemysław Czaja (dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu)
Data emisji: 23.04.2024
Godziny emisji: 6.48, 7.14
IAR/zch/wmkor