Wsparcie dla rodzin zastępczych. Reportaż Magdy Skawińskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wsparcie dla rodzin zastępczych. Reportaż Magdy Skawińskiej
Fundacja Przystanek Rodzina od 10 lat wspiera rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka.Foto: Shutterstock/SewCreamStudio

Nie każda biologiczna rodzina to dobre miejsce dla dzieci. Zdarza się, że rodzice biją, głodzą, molestują. Trzeba wtedy zabrać dzieci jak najszybciej z takiego domu i umieścić w pieczy zastępczej – w rodzinnym domu dziecka lub rodzinie zastępczej. Tych w Polsce jest jednak ciągle za mało.

We Wrocławiu od 10 lat działa Fundacja Przystanek Rodzina, która wspiera takie rodziny. Jest szczególnie nastawiona na pomoc dzieciom, będącym w trudnej sytuacji życiowej lub materialnej. Udziela im codziennego wsparcia, stara się wyrównywać ich życiowe szanse i przeciwdziała w zakresie wykluczenia społecznego.

Różne rodzaje pomocy rodzinom

Małgorzata Sawicka wraz z mężem chcieli zostać rodziną zastępczą. Kiedy to się nie udało postanowiła wspierać takie rodziny i dlatego założyła Fundację. Pracuje w niej m.in. Krystyna Blatsios, która jest koordynatorką do spraw rodzin zastępczych. Odwiedza je. Sprawdza czego potrzebują. Spędza czas z dziećmi. To duża pomoc dla rodziców zastępczych, bo mogą w tym czasie pojechać na zakupy albo do kina, żeby odpocząć.

Sylwia i Ewa są dwiema mamami zastępczymi. Mieszkają razem i opiekują się wspólnie 13-giem dzieci. Najmłodsza jest Julka, która została odebrana biologicznej matce, bo ta była niewydolna wychowawczo, w ciąży i po porodzie spożywała alkohol. W momencie, kiedy służby interwencyjnie odbierały jej trzynastodniową Julkę miała ponad 3 promile alkoholu we krwi. Dziewczynka ma zespół FAS i wymaga intensywnej rehabilitacji.

Jakim trzeba być człowiekiem, żeby zdecydować się na otwarcie domu i serca na przyjęcie niespokrewnionych dzieci, nad którymi opieka stanowi niejednokrotnie ogromne wyzwanie?

Najczęściej czytane:

Posłuchaj

15:39
"Dla dzieci" Magdy Skawińskiej (Trójka/Reportaż)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Dla dzieci"
Autor reportażu: Magda Skawińska
Data emisji: 23.04.2024
Godzina emisji: 18.40

qch/kc

Polecane