Klub, który daje szczęście. Reportaż "Słodka Polska" Joanny Bogusławskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Klub, który daje szczęście. Reportaż "Słodka Polska" Joanny Bogusławskiej
Kadrę Słodkiej Polski tworzą młodzi piłkarze chorujący na cukrzycęFoto: Karolina Olba

Słodka Polska to reprezentacja Polski dla dzieci i młodzieży z cukrzycą, występująca oficjalnie pod patronatem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Tworzą je młodzi piłkarze chorujący na cukrzycę typu 1. Powstała przede wszystkim po to, aby innym chorującym na cukrzycę młodym ludziom pokazać, że choroba jest trudna w codziennej terapii, ale nie jest i nie powinna być przeszkodą w uprawianiu sportu również na wysokim poziomie.

Pomysłodawcą i założycielem Słodkiej Polski jest Mikołaj Illukowicz. Drużyna gra z rówieśnikami zdrowymi. Młodzi Słodcy zmierzyli się m.in. z Lechem Poznań, Legią Warszawa, Realem Madryt, Ajaksem Amsterdam, Interem Mediolan, FC Barcelona czy FC Porto. Dla rodziców to też grupa wsparcia.

Zawodnicy są pod stałą opieką sztabu. Przed treningami sprawdzają poziom glikemii. Gdyby działo się coś złego, personel jest w stanie im pomóc. - Dobrze radzę sobie z chorobą. (...) Nie mam problemów z cukrem; kontroluję go. Dawno nie byłem zmuszony zejść z meczu przez cukier - opowiada jeden z zawodników. - To nie jest żaden problem; wystarczy kontrolować cukier. Aktywność fizyczna i treningi wręcz pomagają w tej chorobie. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by nie prowadzić tego wysiłku - dodaje kolejny z bohaterów reportażu.

Młodzi piłkarze twierdzą, że granie w Słodkiej Polsce jest powodem do dumy. Jak mówi jeden z zawodników, to reprezentowanie naszego kraju. To również część drogi do realizacji marzenia, jakim jest zostanie zawodowym piłkarzem i wystąpienie w reprezentacji Polski.

- Dla mnie wielką przyjemnością było obserwować piłkarzy w tym, jak spełniają marzenia i ciężko pracują, by przygotować się do finalnego wydarzenia. To naprawdę fantastyczna grupa ludzi. Zawsze łezka kręci się w oku, kiedy widzę ich wysoki poziom, determinację - opowiada Marcin Dorna, dyrektor sportowy Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Najczęściej czytane:

- Chciałabym pokazać młodych ludzi, którzy mimo choroby uprawiają sport wymagający wysiłku, grają w piłkę nożną. Wspierają się wzajemnie, wygrywają. Mają pompy insulinowe i są tacy sami jak ich koledzy z drużyny - zaznacza Joanna Bogusławska. - Chciałabym też powiedzieć o cukrzycy i zagrożeniach, jakie niesie ta choroba, i jak z nią żyć, ponieważ coraz więcej młodych osób dotyka ta choroba - dodaje autorka reportażu.


Posłuchaj

11:36
"Słodka Polska" - reportaż Joanny Bogusławskiej (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Słodka Polska"
Autor reportażu: Joanna Bogusławska 
Data emisji: 18.04.2024
Godzina emisji: 18.40

qch/wmkor

Polecane