"Próba ukazania tego, co niewyobrażalne". Wystawa "Świadectwa z getta warszawskiego"

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
"Próba ukazania tego, co niewyobrażalne". Wystawa "Świadectwa z getta warszawskiego"
Widok z ruin getta warszawskiego na plac Grzybowski i kościół Wszystkich Świętych w 1944 roku.Foto: NAC

Gabinet "Świadectwa z getta warszawskiego" to cześć wystawy głównej w Muzeum Warszawy. Ekspozycja pokazuje moment przemiany tętniącego życiem obszaru dzielnicy północnej w morze ruin, którym stała się Warszawa w czasie II wojny światowej. Na wystawie zestawione zostaną ze sobą dwie skrajne perspektywy – z wnętrza getta i zza jego granic, o czym w Trójce opowiedziała Anna Duńczyk-Szulc, kuratorka wystawy.

 • Na wystawie zestawione zostaną ze sobą dwie skrajne perspektywy – z wnętrza getta i zza jego granic.
 • Pochodzące z międzynarodowych archiwów fotografie autorstwa niemieckich żołnierzy zaprezentowane zostaną obok zdjęć mieszkańców getta i członków ruchu oporu.
 • Wraz z nielicznymi, wydobytymi spod ziemi przedmiotami złożą się na opowieść o utworzeniu getta, jego funkcjonowaniu, powstańczym zrywie, likwidacji i trwaniu miejsca po nim.
 • Otwarcie gabinetu "Świadectwa z getta warszawskiego" zostało zaplanowane na środę 17 kwietnia 2024. 

Anna Duńczyk-Szulc wyjaśnia, że nowa część wystawy, ze względu na swoją lokalizację pomiędzy przestrzeniami wystawy głównej, które w bardzo syntetyczny sposób pokazują społeczne i ekonomiczne przemiany miasta, a z drugiej dzieje zniszczeń staromiejskich kamienic i ich odbudowę, musiała być oszczędna w narracji, a mocna w przekazie. - Jej wiodącym przesłaniem jest wskazanie istotnego miejsca społeczności żydowskiej w historii miasta, a także piętna, jakie odcisnęła na nim zagłada warszawskich Żydów - podkreśliła Anna Duńczyk-Szulc.

"Próba ukazania tego, co niewyobrażalne"

- Morze ruin pozostałe po powstaniach, i systematycznym paleniu, niszczeniu oraz wyburzaniu getta, nie jest tylko materialną stratą, ale także wizualnym znakiem zgładzenia setek tysięcy ludzkich żyć. Pustynia, którą widzimy na zdjęciach i filmach, stała się wielkim "cmentarzem żydowskim bez grobów". Gdy się na to patrzy, jest trudne do wyobrażenia, że w dzielnicy zamkniętej ludzie próbowali zachować godność i namiastkę normalnego życia - powiedziała kuratorka.

Muzeum Warszawy upamiętni żydowskich mieszkańców stolicy

- Koncept wystawy głównej nie zamykał możliwości pokazania wielokulturowej, wielowyznaniowej Warszawy. W wielu miejscach ekspozycji włączone są obiekty związane z żydowskimi mieszkańcami. Natomiast osadzenie ich w wydarzeniach, których skutki widać w różnych wymiarach, wymagało zmiany języka ekspozycji w taki sposób, aby wykorzystać oryginalne obiekty, które są spójne z pozostałymi gabinetami, ale towarzyszą im nieco inne teksty i materiały wizualne - mówi Anna Duńczyk-Szulc. 

- Prezentowany na wystawie fragment powojennego filmu żydowskiego "My, którzy przeżyliśmy" Saula Goskinda i Natana Grossa pozwala widzom uświadomić sobie skalę wojennych zniszczeń, a towarzysząca im modlitwa El Male Rachamim (Boże Pełen Miłosierdzia) w wykonaniu kantora Mosze Kusewickiego jest symbolicznym aktem, mówiącym o tym, że na wszystkich tych, którzy ocalali z Zagłady, spoczywa nakaz pielęgnowania pamięci o nieobecnych - dodała.

Najczęściej czytane

Wystawa w Muzeum Warszawy

- Nowa część w ramach wystawy głównej ma podkreślić integralność historii warszawskich Żydów z historią całej społeczności miasta. W opowieści o przedmiotach po mieszczanach, projektantkach, królach czy sanitariuszkach włączamy także opowieść o tym, jak doszło do tego, że 30 procent społeczności Warszawy zginęło, a wraz z nią bogata kultura i dziedzictwo polskich Żydów - powiedziała Duńczyk-Szulc.


Gabinet "Świadectwa z getta warszawskiego" 

 • Wystawa obejmuje okres od czasu okupacji niemieckiej i wydzielenia w Warszawie "obszaru zagrożonego tyfusem" wiosną 1940 roku do obchodów piątej rocznicy powstania w getcie warszawskim w roku 1948.
 • Zobrazowanie codzienności życia w getcie możliwe jest dzięki wielu różnym spojrzeniom – żołnierzy i członków ruchu oporu, kobiet i mężczyzn, amatorów i profesjonalistów.
 • – Ich fotografie nie tylko są uniwersalną opowieścią o wojnie, lecz także pozwalają na kontakt z tamtą rzeczywistością z różnych punktów – mówi kuratorka.
 • Wystawę zamyka film, stanowiący jednocześnie jedyne źródło światła na wystawie. 
 • Gabinet ulokowany został na poziomie piwnic, gdzie dopełnia historię miasta i jego mieszkańców w czasie II wojny światowej. 
 • Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć rozmowa z kuratorkami Anną Duńczyk-Szulc i Aleksandrą Sołtan-Lipską, a także dr Agnieszką Kajczyk o fotografiach i filmach z getta warszawskiego, które znalazły się na wystawie i w książce "Antologia spojrzeń. Getto warszawskie – fotografie i filmy".
 • Wystawa "Świadectwa z getta warszawskiego" zostanie otwarta 17 kwietnia w Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta 42.
 • Ekspozycję będzie można zwiedzać w ramach wystawy stałej na poziomie -1.

Posłuchaj

5:48
"Próba ukazania tego, co niewyobrażalne". Wystawa "Świadectwa z getta warszawskiego" (Dobrego dnia!/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gościni: Anna Duńczyk-Szulc (kuratorka wystawy "Świadectwa z getta warszawskiego")
Data emisji: 16.04.2024
Godziny emisji: 9.16

IAR/PAP/zch/wmkor

Polecane