Nowy kandydat w wyborach prezydenckich na Islandii: o głosy powalczy… lodowiec Snæfellsjökull.

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowy kandydat w wyborach prezydenckich na Islandii: o głosy powalczy… lodowiec Snæfellsjökull.
Lodowiec Snæfellsjökull będzie kandydował na prezydenta IslandiiFoto: Shutterstock/imageBROKER.com

Lodowiec Snæfellsjökull został zgłoszony do wyborów prezydenckich na Islandii, które odbędą się 1 czerwca. Jest to możliwe dzięki temu, że lodowiec posiada osobowość prawną i właściwie spełnia wszystkie konieczne warunki, by zostać kandydatem na prezydenta. Teraz trwa zbieranie podpisów, których potrzeba 1500. Termin mija 26 kwietnia.

  • Zgłoszenie lodowca Snæfellsjökull do wyborów prezydenckich to pomysł aktywistów klimatycznych. Chcą w ten sposób zwrócić uwagę na kryzys klimatyczny, a co za tym idzie na problem zanikania lodowców.
  • Lodowiec Snæfellsjökull leży na zachodzie Islandii i obejmuje także nieaktywny wulkan o tej samej nazwie. Wulkan Snæfellsjökull został rozsławiony przez Juliusza Verne’a: bohaterowie powieści „Podróż do wnętrza Ziemi” rozpoczynają tytułową podróż właśnie schodząc w głąb tego wulkanu.

Nadawanie osobowości prawnej obiektom przyrodniczym i tworom naturalnym to coraz popularniejszy sposób działania organizacji ekologicznych. Jeśli działania odnoszą skutek, dany obiekt jest objęty o wiele silniejszą ochroną prawną i np. można go reprezentować w sądzie. Dzięki temu można zablokować działania, które mogłyby  doprowadzić do jego dewastacji i zniszczenia.

Ekologia i tożsamość kulturowa

Aktywiści klimatyczni, którzy zgłosili lodowiec Snæfellsjökull do wyborów prezydenckich uważają, że właściwie spełnia on wszystkie konieczne warunki: ma ponad 35 lat, ponad wszelką wątpliwość jest obywatelem islandzkim, nieprzerwanie mieszka na terenie Islandii od ponad 10 lat. Brakuje mu tylko islandzkiego numeru PESEL, ale tego użyczyła mu jedna z aktywistek klimatycznych.

Okazuje się jednak, że oprócz przesłania ekologicznego, jest w zgłoszeniu tej kandydatury aspekt tożsamościowy: – Lodowce są integralną częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Wybór lodowca na prezydenta, to oddanie czci naszym korzeniom, wzmocnienie więzi łączących nas z Ziemią i podkreślenie wagi naszej wyjątkowej tożsamości – mówi jeden z aktywistów.

Przeczytaj także


Nie tylko Islandia

Nie tylko islandzki lodowiec Snæfellsjökull jest przykładem posiadania osobowości prawnej przez twór naturalny. W 2021 roku taką osobowość uzyskała np. rzeka Magpie w Kanadzie. To efekt działań organizacji ekologicznych z północnego Quebecu oraz Inuitów, którzy uważają tę rzekę za świętą. Dzięki temu może być reprezentowana w sądzie i można np. zablokować plany budowy na niej elektrowni wodnej.

To rozwiązanie chcą skopiować także aktywiści ze Stanów Zjednoczonych, Ekwadoru i innych krajów na całym świecie. Taką próbę podjęli także polscy ekolodzy, którzy po katastrofie ekologicznej na Odrze próbowali nadać tej rzece osobowość prawną – niestety bez skutku.


Posłuchaj

6:08
Lodowiec Snæfellsjökull został zgłoszony do wyborów prezydenckich na Islandii (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Gość: Michał Strzałkowski
Data emisji: 13.04.2024
Godziny emisji: 7.31

pr

Polecane