Trójka|Wszystko Wszędzie Teraz
Odkrywanie historii i klasyki kina - "Timeless Film Festival Warsaw"
2024-04-06, 14:04 | aktualizacja 2024-04-06, 15:04
8 dni, 130 pełnych metraży, 80 filmów krótkometrażowych oraz koncerty muzyki filmowej - tak zapowiada się pierwsza odsłona "Timeless Film Festival Warsaw". Otworzy go w poniedziałek (8 kwietnia) seans "Męczeństwa Joanny d’Arc" z 1929 roku, któremu towarzyszyć będzie symfonia napisana przez Stefana Wesołowskiego, a wykonana przez Orkiestrę i Chór Filharmonii Narodowej. O szczegółach opowiadali w Trójkowej audycji "Wszystko wszędzie teraz" Patrycja Mucha i Sebastian Smoliński, dyrektorzy artystyczni wydarzenia.
- - Programując "Timeless Film Festival Warsaw", chcieliśmy połączyć naszą wiedzę kuratorską z miłością do kina. Pokazujemy ważne dla nas filmy. Może odkryjecie je razem z nami - kusi dyrektor artystyczny wydarzenia Sebastian Smoliński.
- - Stworzyliśmy dość autorski program. Wyraźny jest w nim wpływ gustu Romana Gutka, który między innymi odkrył perełki irańskie, węgierskie, chciał uczcić Wima Wendersa i był kuratorem koncertów filmowych. Z drugiej strony ja i Patrycja jako dyrektorzy artystyczni też chcieliśmy pokazać filmy, które są nam najbliższe. Staraliśmy się nie myśleć za dużo o tzw. obiektywnych powodach - zaznaczają dyrektorzy.
- Impreza poświęcona klasyce filmowej wystartuje 8 kwietnia.
"Timeless Film Festival Warsaw" - nowe wydarzenie na kulturalnej mapie stolicy - jest poświęcony klasyce filmowej i produkcjom ponadczasowym. - Jest wiele nieodkrytych perełek albo filmy ponadczasowe, do których warto wracać, nawiązując do nazwy naszego festiwalu. Klasyka dostała teraz "drugie życie", ponieważ współczesna technika pozwala na cyfrowe odnowienie dawnych kopii. - Pomyśleliśmy, że warto te ponadczasowe filmy przypomnieć - podkreślają organizatorzy wydarzenia.
Filmy z 31 krajów
Dyrektor artystyczny festiwalu Sebastian Smoliński zaznaczył, że w programie znalazły się filmy z 31 krajów, między innymi z Japonii. Jak dodał, kinu japońskiemu poświęcono dwie sekcje. Publiczność będzie mogła obejrzeć z jednej strony arcydzieła z 1954 roku, takie jak "Siedmiu samurajów" czy "Godzilla", a z drugiej - kultowe animacje legendarnego Studia Ghibli.
- Małgorzata Szumowska: zawsze podejmowaliśmy trudne tematy, znajdowaliśmy nieoczywiste postacie
- "Czerwone maki" - pierwszy polski film fabularny poświęcony bitwie o Monte Cassino
Wielki finał i muzyka Pawła Mykietyna
Na finał 15 kwietnia muzykę Pawła Mykietyna z filmu "Io" Jerzego Skolimowskiego w Filharmonii Narodowej wykona Sinfonia Varsovia.
W programie festiwalu znalazły się także między innymi przegląd twórczości duetu brytyjskiego kina Michaela Powella i Emerica Pressburgera, komedie Elaine May, obrazy historyczne Luchina Viscontiego, modernistyczne filmy Stanisława Różewicza, nocne seanse oraz ponadczasowe, polskie i zagraniczne produkcje.
Podczas koncertów filmowych wystąpią: belgijski kompozytor Wim Mertens, japońska multiinstrumentalistka Eiko Ishibashi, wiolonczelistka Dobrawa Czocher, holenderski lutnista i gitarzysta Jozef Van Wissem oraz zespoły Małe Instrumenty i XYLOS.
Posłuchaj
Ponadto w audycji:
- o różnych ekranowych wcieleniach Toma Ripleya (Łukasz Muszyński, krytyk filmowy);
- o komiksie "Zamaskowana. Z pamiętnika autystki" (Kasia Mazur, autorka/bohaterka);
- o premierach z dużego i małego ekranu, na które warto już teraz zwrócić uwagę.
"Wszystko wszędzie teraz"
– Będziemy się skupiać na tym, co nam oferuje kultura popularna w czasie zmierzchu superbohaterów: pełen przekrój form i gatunków na dużym i małym ekranie, na komiksowych planszach, w literaturze popularnej i w grach, które już są i które być może dopiero powstają – zapowiada Katarzyna Borowiecka i już teraz zaprasza do Trójki na kolejne wydania audycji "Wszystko wszędzie teraz".
Katarzyna Borowiecka to dziennikarka radiowa i telewizyjna.
- W latach 2007-2020 prowadziła w Programie 3 PR m.in. "Klub Trójki", pasma przedpołudniowe i audycję "ABC popkultury".
- Od 2015 do 2019 roku w Canal+ prowadziła "Aktualności filmowe+", współpracowała też z Ale Kino+ i TVP Kultura.
- Do lutego 2024 była gospodynią autorskiej audycji filmowej "Ekranizacja" i cyklu o komiksach "Świat w dymkach" w Radiu 357.
- W marcu 2024 roku wróciła na łono radiowej Trójki, gdzie objęła funkcję kierowniczki Redakcji Słowa.
***
Tytuł audycji: Wszystko wszędzie teraz
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Data emisji: 6.04.2024
Godzina emisji: 13.05-15.00
IAR/zch/wmkor