Trójka jest kobietą – nowy dżingiel stacji stworzony przez sztuczną inteligencję

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trójka jest kobietą – nowy dżingiel stacji stworzony przez sztuczną inteligencję
Od 1 kwietnia 2024 roku Trójka ma nowy, "kobiecy" dżingielFoto: E. Iwanicka/ PR

Część słuchaczy, którzy 1 kwietnia usłyszeli nowy dżingiel Trójki, mogła się zastanawiać, do kogo należy słyszalny w nim kobiecy głos. Otóż należy on do trzech pań doskonale znanych z Trójkowej anteny: Agnieszki Szydłowskiej, Justyny Grabarz i Katarzyny Borowieckiej. Jak to możliwe? Wyjaśnia twórca dżingla, Michał Hoffmann.

Michał Hoffmann od lat odpowiedzialny jest za dźwiękową oprawę anteny Trójki. Jednak zadanie, jakie otrzymał do wykonania na 62. urodziny stacji, różniło się od wszystkiego, co wyprodukował do tej pory. – Pierwotny pomysł zakładał, żeby ten dżingiel przeczytały jednocześnie Justyna, Kasia i Agnieszka. Ale ktoś wpadł na genialny pomysł i zadał mi takie pytanie: "Czy możliwe jest technicznie pomieszanie tembrów, tak żeby z Justyny, Kasi i Agnieszki wyszła jedna osoba?" – opowiada Hoffmann.

Aby sprostać wyzwaniu, Michał skorzystał z usług sztucznej inteligencji, bo – jak przyznaje – "w dziedzinie transformacji głosu to, co było mrzonką i bajką jeszcze rok temu, dziś jest powszechną rzeczywistością". – Gdy damy komputerowi próbkę głosu ludzkiego, jest on w stanie wygenerować dokładną kopię tego głosu, na przykład do czytania audiobooków. Ale można też "nakarmić" algorytm trzema różnymi głosami – mówi Hoffmann.

Taką właśnie metodą stworzono nowy, kobiecy dżingiel Trójki, który od 1 kwietnia można usłyszeć na antenie. To pierwszy w 62-letniej historii rozgłośni materiał, w którym głosy różnych dziennikarzy stacji zostały z sobą połączone z pomocą sztucznej inteligencji.

Więcej Hoffmana na antenie Trójki

Michał Hoffmann już niebawem zostanie gospodarzem nowej audycji w Trójce. Na razie jednak jest ona spowita gęstą mgłą tajemnicy.  – Wolałbym jeszcze nie ujawniać detali, bo jeśli zdradzę państwu tytuł audycji, to zdradzę też niejako jej zawartość. Należy się spodziewać niespodziewanego – zapowiada gość urodzinowego wydania "Zapraszamy do Trójki".

Posłuchaj

4:15
Michał Hoffman o powstaniu nowego dżingla Trójki (Zaparszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Gość: Michał Hoffmann
Data emisji: 1.04.2024
Godzina emisji: 8.51

kc/wmkor

Polecane