Weto ws. pigułki "dzień po". Biejat krytykuje prezydenta, Żaryn tłumaczy jego obawy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Weto ws. pigułki "dzień po". Biejat krytykuje prezydenta, Żaryn tłumaczy jego obawy
Politycy dyskutowali w Trójce o wecie prezydenta w sprawie pigułki "dzień po"Foto: KAROL SEREWIS/East News

- Wetując ustawę o tak zwanej pigułce "dzień po", prezydent Andrzej Duda nie wykorzystał okazji, żeby pokazać, że stoi po stronie kobiet, a nie po stronie uprzedzeń - mówiła w Programie 3 Polskiego Radia wicemarszałkini Senatu z Lewicy Magdalena Biejat. Gośćmi audycji byli również: Katarzyna Piekarska z Koalicji Obywatelskiej, Stanisław Żaryn z Kancelarii Prezydenta, Jarosław Sellin (PiS), Adam Nowak (Trzecia Droga, PSL), Przemysław Wipler (Konfederacja).

Nowelizacja prawa farmaceutycznego miała znieść wymóg posiadania recepty przy zakupie tych tabletek dla osób od piętnastego roku życia. Prezydent Andrzej Duda zawetował przegłosowane przez Sejm przepisy.

W Programie 3 Polskiego Radia senatorka Magdalena Biejat (Lewica, Razem) mówiła, że Polacy wezmą to pod uwagę w kolejnych wyborach. - Myślę, że to się zemści na całym jego środowisku - oceniła.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Piekarska weto nazwała błędem. W jej ocenie prezydent mógł zasięgnąć opinii środowisk lekarskich, zapewniała, że tabletka jest bezpieczna.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Sellin zawetowanie ustawy o pigułce "dzień po" ocenia pozytywnie. Dodał, że jako poseł głosował przeciwko nowelizacji prawa farmaceutycznego.

Doradca Andrzeja Dudy Stanisław Żaryn podkreślił, że prezydent o ustawie dotyczącej pigułki "dzień po" rozmawiał z wieloma środowiskami. Przyznał, że Andrzej Duda się wahał, ale ważna dla niego była kwestia dostępności preparatu bez recepty i wiek osób, które miałyby go przyjmować.

Przemysław Wipler (Konfederacja) powiedział, że jest przeciwko pigułce "dzień po" m.in. w wyniku konsultacji ze środowiskiem medycznym. Obecne w studiu polityczki z nim polemizowały.

Adam Nowak (PSL, Trzecia Droga), mówił, że warto skupić się na edukacji, kształtowaniu świadomości dziewcząt i chłopców. Dodał, że wskazane byłoby skoncentrowanie się na temacie dostępności opieki ginekologicznej, zwłaszcza w obszarach wiejskich.

Weto w sprawie dostępności pigułki "dzień po"

Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda zawetował ustawę o dostępności pigułki "dzień po" bez recepty, "ponieważ wsłuchał się w głos rodziców". Prezydencka minister powiedziała, że prezydent otrzymywał w tej sprawie liczną korespondencję. "Pan prezydent jasno tutaj stoi na stanowisku konieczności ochrony praw i standardu konstytucyjnego opieki zdrowotnej nad dziećmi" - podkreśliła Małgorzata Paprocka. "W przekonaniu pana prezydenta dla osób poniżej 18. roku życia ze względu na ochronę zdrowia, ze względu na prawa rodziców tego typu produkty lecznicze powinny być dostępne pod kontrolą lekarza" - dodała minister.

"Prezydent nie skorzystał z okazji, żeby stanąć po stronie kobiet" - ocenił Donald Tusk, odnosząc się do zawetowania przez Andrzeja Dudę nowelizacji ułatwiającej dostęp do tak zwanej tabletki "dzień po". "Wdrażamy plan B" - zapowiedział szef rządu w serwisie X.

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapowiadała, że jeśli prezydent nie podpisze nowelizacji prawa farmaceutycznego, to wówczas tabletka "dzień po" będzie dostępna na podstawie recepty farmaceutycznej. "Mamy przygotowane rozporządzenie, rozmawiam z farmaceutami, z Izbą Aptekarską" - mówiła.

Nowelizacja prawa farmaceutycznego, którą na początku marca poparł Senat, przewidywała dostępność jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych dla osób powyżej 15. roku życia. Od lipca 2017 roku tak zwane tabletki "dzień po" są w Polsce dostępne tylko na receptę. Nowelizacja znosiła wymóg konsultacji z lekarzem i posiadania recepty na specyfik.


***

Więcej w nagraniu.

***


Posłuchaj

51:08
Politycy na temat weta prezydenta w kwestii pigułki "dzień po" i o sprawie Funduszu Sprawiedliwości (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadząca: Sylwia Białek
Goście: Magdalena Biejat (Lewica, Razem), wicemarszałek Senatu, Katarzyna Piekarska (Koalicja Obywatelska), Stanisław Żaryn (Kancelaria Prezydenta), Przemysław Wipler (Konfederacja), Jarosław Sellin (PiS), Adam Nowak (PSL, Trzecia Droga), wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi
Data emisji: 30.03.2024
Godzina emisji: 9.05

Trójka/IAR/in./wmkor

Polecane