Agresja Rosji. Kowal: trzeba przekazywać broń Ukrainie, inaczej u granic stanie Putin

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dwa lata temu Rosja zaatakowała Ukrainę, rozpoczynając wojnę na pełną skalę. Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska) powiedział w Trójce, że dzisiaj obrona Europy kosztuje mniej. Obecnie trzeba przekazywać broń Ukrainie. Jeśli odpowiednie działania nie będą podjęte, u granicy może stanąć Putin i trzeba będzie "płacić polską krwią". Jak zaznaczył Kowal, dlatego zwiększane są wydatki na obronę i cyberobronę, by za kilka lat do tego nie doszło.

W Programie 3 Polskiego Radia doradca prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Poboży powiedział, że w ciągu ostatnich dwóch lat Ukraińcy mogli na Polaków liczyć. Przypomniał, że prezydent w przededniu rosyjskiej agresji odwiedził ukraińską stolicę. 

Posłanka Urszula Pasławska z Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi mówiła, że konieczne jest określenie jasnych zasad udzielania pomocy Ukrainie. Dodała, że Polska dotychczas poniosła ogromną cenę w związku z sytuacją za wschodnią granicą. Będzie ją ponosiła również w kolejnych latach - zaznaczyła posłanka.

Dorota Olko (Lewica) mówiła, że ważne jest zwiększanie wydatków na obronność. Zaznaczyła, że potrzebujemy współpracy na arenie europejskiej w związku z sytuacją w USA. Cieszy się, że sankcje przeciwko Rosji są wzmacniane. Wskazała na potrzebę wzmocnienia obrony cywilnej.

Stanisław Tyszka (Konfederacja) ocenił, że ma miejsce "zarządzanie strachem obywateli". Mówił, ze naszym interesie jest to, by Ukraina się obroniła się przed Rosją; kochamy Polskę. - Nie chcemy jednak by wyrzeczenia były za daleko idące - mówił, wyjaśniając, że chodzi m.in. o rolnictwo i przewozy drogowe.

Jarosław Sachajko (Kukiz’15) powiedział, że trzeba kupić dużo nowoczesnego uzbrojenia. Ocenił, że oddając czołgi Ukrainie, pomogliśmy przede wszystkim sobie, bo gdyby nie one Ukraina mogłaby upaść. Dodał, że były one starej konstrukcji i czasem niebezpieczne. Zaznaczył, że przed wojną w 1938 roku w prasie polskiej również pisano, że nikt nas nie zaatakuje, bo jesteśmy w sieci sojuszy. Zacytował również opinię generała Rajmunda Andrzejczaka na temat CPK: zgadza się z nim, że lotnisko to jest niezbędne, by móc w krótkim czasie przyjąć dużo wojsk sojuszniczych.

Więcej w nagraniu audycji. W programie była także mowa o wizycie szefowej Komisji Europejskiej w Polsce. Zapowiedziała on odblokowanie funduszy europejskich dla Polski.


Posłuchaj

53:36
Druga rocznica inwazji Rosji na Ukrainę, środki europejskie dla Polski (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzący: Beata Michniewicz
Goście: Błażej Poboży (Kancelaria Prezydenta), Urszula Pasławska (PSL), Dorota Olko (Lewica), Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), Stanisław Tyszka (Konfederacja), Jarosław Sachajko (Kukiz'15) 
Data emisji: 24.02.2024
Godzina emisji: 9.05

Trójka/IAR/in./

Polecane