Depenalizacja aborcji. Posłanka Lewicy zapowiada: będziemy próbować do skutku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Sejm wprawdzie nie uchwalił w piątek projektu ustawy o dekryminalizacji aborcji, jednak Lewica zapowiada, że nie zamierza odpuścić. Temperatura sporu światopoglądowego rośnie. W Programie 3 Polskiego Radia rozmawiali o nim goście "Śniadania w Trójce".

Za ustawą zagłosowalo 215 osób, przeciw było 218, dwie osoby się wstrzymały. Siedmiu posłów koalicji rządzącej nie wzięło udziału w głosowaniu. Do przegłosowania projektu zabrakło czterech głosów.

Przeciwni zmianom w Kodeksie karnym byli posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Konfederacji oraz PSL-u. Za odrzuceniem zagłosowało 24 ludowców, tylko cztery posłanki - Urszula Pasławska, Magdalena Sroka, Agnieszka Kłopotek i Jolanta Zięba-Gzik - opowiedziały się za ustawą. W klubie Koalicji Obywatelskiej w głosowaniu nie wzięli udziału: Roman Giertych, Krzysztof Grabczuk i Waldemar Sługocki.

Żukowska: będziemy próbować do skutku

- Lewica jest jedynym klubem, który w 100 proc. wziął udział w głosowaniu, a także który w 100 proc. zagłosował za ustawą. Zabrakło niewiele, dlatego Lewica ponownie złoży tę ustawę - już w wersji, która została przedyskutowana, zaopiniowana, jeśli chodzi o ekspertyzę, o biuro legislacyjne, wysłuchanie publiczne - odniosła się do sprawy posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska.

Dodała, że tym razem "proces legislacyjny może być krótszy". - Będziemy próbować do skutku - zapowiedziała.

Jabłoński: takich głosowań będzie więcej

Paweł Jabłoński z PiS ocenił, że "w sprawach konkretów koalicja rządowa nie jest w stanie nic osiągnąć, bo bardzo się od siebie różni".

- Takich głosowań będzie więcej; koalicję czeka dużo sporów. W niektórych sprawach, np. społecznych, PiS będzie głosował razem z Lewicą - stwierdził.

Pawlak: należy wrócić do kompromisu aborcyjnego z lat 90.

Waldemar Pawlak z PSL zaś podkreślił, że w jego ugrupowaniu "w sprawach światopoglądowych nigdy nie było dyscypliny partyjnej; każdy poseł podejmuje decyzję zgodnie z własnym sumieniem".

Jego zdaniem w tej sprawie należy wrócić do kompromisu aborcyjnego z początku lat 90.

Przedstawiciel Trzeciej Drogi - Polskiego Stronnictwa Ludowego Waldemar Pawlak uważa, że tym, co można byłoby zrobić i to skutecznie, jest powrót do kompromisu aborcyjnego z początku lat 90.

Szczerba: Giertych zapewniał, że podda się dyscyplinie klubowej

- Ustawa padła dlatego, że wśród posłów i posłanek PSL były w mniejszości takie osoby, jak Urszula Pasławska, Magdalena Sroka, Agnieszka Kłopotek i Jolanta Zięba-Gzik. Bardzo żałuję, że pozostała część klubu zagłosowała inaczej. To była bardzo zła decyzja - komentował Michał Szczerba z KO.

Dodał, że zostały też wyciągnięte konsekwencje wobec dwóch posłów - Romana Giertycha i Waldemara Sługockiego - którzy nie byli obecnie na głosowaniu. Pierwszy z nich był obecny na sali.

- Kiedy była dyskusja o obecności Romana Giertycha na listach KO, zapewniał on, że podda się dyscyplinie klubowej, zarówno w sprawie aborcji, jak i innych - mówił z goryczą Szczerba.

Wipler: przewidziałem ten scenariusz

Z kolei Przemysław Wipler z Konfederacji zaznaczył, że wydarzyło się to, o czym mówił rok temu, w trakcie kampanii wyborczej.

- Powiedziałem wtedy, że w kolejnym Sejmie nie będzie większości, by zmieniać cokolwiek dotyczącego standardów ochrony życia - dodał.

Poboży: podobnie będzie z ustawą o związkach partnerskich

Błażej Poboży z Kancelarii Prezydenta natomiast ocenił, że podobny los, jak w przypadku projektu ustawy ws. aborcji, czeka projekt o związkach partnerskich.

- Chociaż w tym przypadku, chyba widząc, że sprawa zmierza do podobnej politycznej dla KO katastrofy, podjęto działania na rzecz redukowania tego projektu - stwierdził.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

1:27:32
Anna Maria Żukowska, Paweł Jabłoński, Waldemar Pawlak, Błażej Poboży, Michał Szczerba, Przemysław Wipler gośćmi Renaty Grochal (Śniadanie w Trójce/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane

***
AudycjaŚniadanie w Trójce
ProwadzącyRenata Grochal
Goście: Anna Maria Żukowska (Lewica), Paweł Jabłoński (PiS), Waldemar Pawlak (PSL), Błażej Poboży (Kancelaria Prezydenta), Michał Szczerba (KO), Przemysław Wipler (Konfederacja)
Data emisji: 13.07.2024
Godzina emisji: 9.06

PR3/łl/wmkor

Polecane