Rzeźby Zdzisława Beksińskiego na podziemnej wystawie w Zabrzu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rzeźby Zdzisława Beksińskiego na podziemnej wystawie w Zabrzu
Jedna z rzeźb Zdzisława Beksińskiego pokazanych na wystawie w ZabrzuFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Mniej znane, ale równie ciekawe oblicze Zdzisława Beksińskiego jako artysty rzeźbiarza można poznać dzięki niecodziennej wystawie zorganizowanej kilkaset metrów pod ziemią - w zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu.

  • Zdzisław Beksiński był jednym z najbardziej znanych polskich malarzy XX wieku.
  • Na wystawie z Zabrzu można oglądać 14 rzeźb artysty.
  • Prace te nie były eksponowane przez ponad pół wieku, aż do ubiegłego roku.

Zdzisław Beksiński zasłynął przede wszystkim jako malarz, autor charakterystycznych, najczęściej bardzo posępnych obrazów. Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku artysta tworzył jednak także rzeźby, które dotąd bardzo rzadko były eksponowane na wystawach związanych z jego twórczością.

Tym bardziej warto się wybrać do zamienionej w muzeum byłej Kopalni Guido w Zabrzu, gdzie 320 m pod ziemią zorganizowano ekspozycję rzeźb Beksińskiego. Składają się na nią dziewięć głów, trzy reliefy oraz dwie monumentalne rzeźby Makbeta i Hamleta. - Jest to wyjątkowe połączenie dziedzictwa industrialnego, które jest charakterystyczne dla tego miasta i tego regionu, i tego specyficznego klimatu, który tworzą rzeźby Zdzisława Beksińskiego – mówi kuratorka wystawy Ewa Wojtoń.

Wawel dał przykład

Z pomysłem zorganizowania wystawy wyszedł miejscowy Urząd Miasta. Inspiracją była podobna ekspozycja na Wawelu, na przełomie wiosny i lata 2023 roku. Rzeźby Beksińskiego pochodzą oryginalnie z muzeum w jego rodzinnym Sanoku i były wcześniej eksponowane tylko w latach 60. w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich, w Warszawie. Brązowe odlewy przywróciła publiczności dopiero ubiegłoroczna wystawa na Wawelu i ta trwająca obecnie – w zabytkowej Kopani Guido w Zabrzu.

Wystawę można zwiedzać do 21 kwietnia 2024 roku.


Posłuchaj

6:02
Rzeźby Zdzisława Beksińskiego na podziemnej wystawie w Zabrzu (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:  


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Ewa Wojtoń (kuratorka wystawy rzeźb Zdzisława Beksińskiego w Zabrzu)
Data emisji: 28.02.2024
Godzina emisji: 14.17

kc/mpkor

Polecane