Ochotnicza straż pożarna. Pomóż im, żeby mogli pomagać innym [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ochotnicza straż pożarna. Pomóż im, żeby mogli pomagać innym [POSŁUCHAJ]
Wojewódzkie ćwiczenia ratownicze "Rzeszów 2023" na nieoddanym do użytku odcinku drogi ekspresowej S-19 w miejscowości Racławówka. W manewrach uczestniczyło blisko 160 strażaków podkarpackich PSP i OSP, specjalistyczne grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego "Rzeszów 2" i "Leżajsk" oraz ratownictwa technicznego "Jarosław" Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Strażacy OSP najczęściej są alarmowani przez Powiatowe i Miejskie Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej. Po alarmie wyjeżdżają do pożarów i innych wypadków, najczęściej wspomagając strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy ochotnicy pomagają na co dzień. Przy rozliczeniu podatków możemy pomóc także im! 

  • Pierwsze wzmianki o ratownictwie ogniowym w Polsce pojawiły się już w średniowieczu. Zorganizowane jednostki ochotników powstały w pierwszej połowie XIX wieku, a najstarszą jednostką jest Ochotnicza Staż Pożarna w Śremie założona 12 lipca 1801 roku, w ówczesnym zaborze pruskim. W Królestwie Polskim pierwsza ochotnicza Straż Ogniowa została założona w 1864 roku w Kaliszu, a w Galicji pierwsza - w 1865 roku w Krakowie z inicjatywy Towarzystwa Wzajemnych Ubezpieczeń.
  • Obecnie w Polsce działa kilkanaście tysięcy jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym ponad cztery tysiące włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
  • Spośród niemal 700 000 osób działających przy OSP aż 228 394 strażaków może brać bezpośrednio udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych, a także: ratownictwa technicznego, powodziowego, chemicznego i ekologicznego, medycznego, wysokościowego, wodnego oraz w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych. 

Strażacy ochotnicy od dziesięcioleci niosą bezinteresowną pomoc społeczeństwu. Są wolontariuszami, gotowymi poświęcić swój prywatny czas, ale też swoje umiejętności, zdrowie i życie dla dobra obcej osoby.

Dawniej przede wszystkim gasili pożary, dziś także wspierają pogotowie ratunkowe, jeżdżą do wypadków komunikacyjnych, pomagają w czasie klęsk żywiołowych. 

Posłuchaj także:


Posłuchaj

9:33
"Jedna wielka rodzina" – Jakub Tarka (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Remiza strażacka to często duma gminy, wsi, miejsce spotkań lokalnej społeczności. Zazwyczaj wzniesiona przez tę społeczność i utrzymywana, remontowana i modernizowana przez prywatne osoby oraz z dobrowolnych składek strażaków. Wielokrotnie można zobaczyć strażaków, którzy malują elewację czy naprawiają dach swojej remizy w czynie społecznym, bo straż to dobro wspólne. Strażacy pomagają na 100 procent, ale niewiele osób wie, że można w dowód wdzięczności przekazać im 1,5 procent swojego podatku. 

Ochotnicza Straż Pożarna Godów - jak to jest być strażakiem OSP? | Nie tylko o dronach/Era Dronów

***

Tytuł reportażu: "Jedna wielka rodzina" 
Autor reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 26.02.2024
Godzina emisji: 22.18

gs/rk/wmkor

Polecane