Komputer sterowany myślami - kolejne osiągnięcie Elona Muska. Co na to etyka?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Komputer sterowany myślami - kolejne osiągnięcie Elona Muska. Co na to etyka?
Elon Musk ogłosił, że jego firma Neuralink z powodzeniem wszczepiła pierwszy bezprzewodowy chip do ludzkiego mózgu. Bezprzewodowe chipy mają łączyć mózg z komputerami.Foto: Shutterstock

To pierwszy krok to stworzenia komputera sterowanego myślami. Jak informuje Elon Musk pacjent z wszczepionym interfejsem mózg- maszyna czuję się dobrze. Jak będzie wyglądać technologia przyszłości? Rozmawialiśmy o tym z Zofią Dzik z Instytutu Humanites.

  • Elon Musk ogłosił, że jego firma Neuralink z powodzeniem wszczepiła pierwszy bezprzewodowy chip do ludzkiego mózgu.
  • Bezprzewodowe chipy mają łączyć mózg z komputerami.
  • Wstępne badania wskazują na występowanie obiecujących impulsów nerwowych i neuronowych u pacjenta. Osoba ta czuje się dobrze - zapewnił miliarder.

Spółka należąca do Elona Muska podała, że pierwszy człowiek z wszczepionym w mózg procesorem jest w stanie kontrolować komputer siłą woli. "Nie widać też skutków ubocznych" – czytamy w oświadczeniu. "Myśląc, można sterować telefonem lub komputerem, a za ich pośrednictwem także prawie każdym urządzeniem" – podają przedstawiciele firmy.

Urządzenie sterowane za pomocą myśli

Chip w mózgu pomoże m.in. osobom z urazami sterować telefonem i komputerem za pomocą myśli. Co więcej, implanty Neuralink mają także stymulować wygaszone obszary mózgu i łagodzić niepełnosprawności.

Czytaj także:

Czy na podstawie najnowszych dokonań Elona Muska możemy określić, jak będzie wyglądać technologia przyszłości? M.in. o tym w audycji "Pora na Trójkę" rozmawialiśmy z Zofią Dzik z Instytutu Humanites.

Posłuchaj

12:04
Komputer sterowany myślami - kolejne osiągnięcie Elona Muska. Co na to etyka? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nici cieńsze od włosa

W mózgach osób biorących udział w programie umieszczane są 64 elastyczne nici, których zadaniem jest kontrolowanie "intencji ruchu" w mózgu. Jak informuje Neuralink, to właśnie z ich pomoc implant może bezprzewodowo nagrywać i transmitować sygnały wysyłane przez mózg. Następnie implant będzie przesyłał je do aplikacji, która odczyta intencje ruchu pacjenta.

Badania mają trwać w sumie sześć lat. 

Elon Musk's Neuralink implants brain chip in first human/ABC News

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Radosław Nałęcz
Gość: Zofia Dzik (Instytut Humanites)
Data emisji: 21.02.2024
Godziny emisji: 9.39, 9.49

IAR/reuters/zch

Polecane