Wielki finał Cavaliada Tour 2023/2024 w Krakowie!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielki finał Cavaliada Tour 2023/2024 w Krakowie!
Organizatorzy zawodów Cavaliada w Krakowie tuż przed startem, fot. materiały organizatoraFoto: materiały organizatora

Wielkie święto jeździeckie zawitało do Krakowa! W kolejnej odsłonie Cavaliady startują zawodnicy z 17 państw, a pula nagród przekracza milion złotych! Jeźdźcy rywalizują w rankingach: CAVALIADA Tour, CAVALIADA Dressage Tour, ORLEN Driving Tour, TRAF Eventing Tour, CAVALIADA Future, CAVALIADA Open Tour. Wydarzenie w Krakowie odbywa się w dniach 22-25 lutego 2024 roku. Patronem medialnym jest Program Pierwszy i Program Trzeci Polskiego Radia. 

  • Cavaliada Tour to największy cykl zawodów jeździeckich w Polsce, które odbywają się w czterech miastach: Warszawie, Poznaniu, Sopocie i Krakowie. Wydarzenie jest autoryzowane przez FEI (Międzynarodowa Federacja Jeździecka) i towarzyszy mu wiele innych wydarzeń.
  • Podczas Cavaliady rywalizują ze sobą zawodnicy czterech konkurencji jeździeckich: skoków przez przeszkody, powożenia, WKKW i ujeżdżenia. Głównym celem imprezy jest popularyzacja jeździectwa w Polsce przede wszystkim jako dyscypliny sportowej.
  • Na arenach zawodnicy walczą w kategoriach: w skoki przez przeszkody, dresaż (ujeżdżanie), WKKW i powożenie. W programie każdego wydarzenia znajdują się konkursy w ramach: Halowego Pucharu Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, Halowego Pucharu Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi, Cavaliada Dressage Tour (ujeżdżenie), Cavaliada Future (konkursy dla dzieci na kucach). 

- Po raz trzeci finał Cavaliada Tour rozgrywa się w Krakowie, jednak po raz pierwszy mamy tak wysoką rangę zawodów z pulą nagród ponad milion złotych - zapowiadał tuż przed rozpoczęciem krakowskiej odsłony imprezy Jakub Patelka – Dyrektor Cavaliada Tour.

Każde dodanie gwiazdki przez organizatora wiąże się z podwojeniem puli nagród. Dla organizatorów, sponsorów i gospodarzy niewątpliwie był to olbrzymi wysiłek. - To ważne, że w Krakowie mamy imprezę jeździecką, tak wysokiej rangi. Warto podkreślić, że w tym roku tylko cztery wydarzenia, właśnie tej rangi odbędą się w Polsce. Nie będzie żadnej imprezy pięciogwiazdkowej. Myślę, że tutaj, podczas wielkiego finału, ogromną uwagę publiczności przyciągnie niedzielny konkurs PKO Bank Polski Grand Prix, który ma pulę nagród ponad 100 tysięcy euro. Zawody w Krakowie nigdy nie miały tak silnej obsady jak w tym roku. Mieliśmy długą listę rezerwową, ostatecznie w programie znalazło się 80 zawodników na blisko 190 koniach - wyjaśnia Szymon Tarant, Dyrektor Sportowy Cavaliada Tour. 

 

- Do Krakowa przyjechali bardzo dobrzy zawodnicy, którzy mają w swojej kolekcji wiele cennych trofeów, typu medale Mistrzostw Europy, udział w Igrzyskach Olimpijskich czy Mistrzostwach Świata. Na pewno najsilniejszą obsadę ma reprezentacja Niemiec, która należy do światowej czołówki. W tym gronie jest doskonale znany kibicom CAVALIADY z innych lokalizacji, jeżdżący pięknie technicznie Felix Hassmann, który na pewno będzie chciał wygrać Grand Prix CAVALIADY w Krakowie. W drużynie Niemiec warto jeszcze wymienić Michaela Kolza oraz lidera rankingu CAVALIADY Tour Harma Lahde, który wygrał Grand Prix CAVALIADY w Sopocie. O zwycięstwo z pewnością powalczy też Grek Angelos Touloupis, który jest na pozycji trzeciej w tabeli. Z jeźdźców zagranicznych warto wymienić jeszcze Michaela Duffy, który z drużyną Irlandii wygrał w zeszłym roku Puchar Narodów na CSIO5* w Rzymie. Wśród zawodników Ligi Europy Centralnej na prowadzenie wysuwa się reprezentant Łotwy Kristaps Neretnieks. Jest on zawodnikiem z TOP 100 rankingu FEI, jest także uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Łotysz zakwalifikował się również do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu – dodaje Szymon Tarant, Dyrektor Sportowy Cavaliada Tour. 

Czytaj także: 

JAK POWSTAJE NAJWIĘKSZE WYDARZENIE JEŹDZIECKIE W POLSCE? 

 

- Bardzo się cieszę, że Cavaliada, o której zaczęliśmy rozmawiać osiem lat temu spełnia się i doskonale rozwija w Krakowie. Dziś mamy wydarzenie o randze czterech gwiazdek, ale naszym marzeniem jest organizacja Pucharu Świata. Nie będzie to proste, ale wierzę, że się to uda. Zmierzamy do coraz większych wyzwań, dlatego chcemy stawiać sobie najwyższe cele. Spodziewam się, że na tegorocznym finale na trybunach będziemy mieć jeszcze więcej publiczności, niż w ubiegłym roku. Zaczęliśmy wydarzeniem jeździeckim o randze dwóch gwiazdek, teraz mamy cztery, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Obserwujemy, że w Krakowie i okolicach coraz więcej osób uprawia sport jeździecki, powstaje wiele nowych klubów, nowych stadnin. Ta dyscyplina jest obecnie popularna wśród dzieci i młodzieży i to bardzo dobrze. Kraków to oczywiście miasto historii, pierwsze zawody jeździeckie odbyły się na Błoniach Krakowskich w 1903 roku. Podsumowując, dziękuję dyrektorowi CAVALIADY, podziękowania kieruję także w stronę zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jesteśmy wdzięczni, że taka impreza jest w Krakowie. Życzę organizatorom i kibicom, aby przez te cztery dni towarzyszyły Państwu dobre emocje i satysfakcja z podziwiania sportowej rywalizacji. Dziękuję naszym sponsorom, że wspierają to piękne wydarzenie – podkreśla Krzysztof Kowal, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. 

ZOBACZ SPOT KRAKOWSKIEJ ODSŁONY CAVALIADY: 

 

CAVALIADA TOUR 2023/2024 w Krakowie odbywa się w dniach 22-25 lutego 2024 roku. Patronem medialnym imprezy jest Program Pierwszy oraz Program 3 Polskiego Radia

mat. pras. / rk 

Polecane