Żyjemy coraz dłużej. Co na to statystyki?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Żyjemy coraz dłużej. Co na to statystyki?
Żyjemy coraz dłużej, ale czy zdrowiej? Według danych Głównego Urzędu Statystycznego kobiety mają trzykrotnie większe prawdopodobieństwo dożycia 90 lat niż mężczyźni. Jakie są tego przyczyny? Które nawyki mają wpływ na naszą kondycję?Foto: Shutterstock

Siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, używki i negatywne nastawienie. Żyjemy coraz dłużej, ale czy zdrowiej? Według danych Głównego Urzędu Statystycznego kobiety mają trzykrotnie większe prawdopodobieństwo dożycia 90 lat niż mężczyźni. Jakie są tego przyczyny? Które nawyki mają wpływ na naszą kondycję? Co zrobić, by cieszyć się dobrym zdrowiem jak najdłużej? 

  • Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w 2023 r. śmiertelność mężczyzn była trzykrotnie wyższa niż kobiet.
  • Według GUS średnia długość życia kobiet, które przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat, wynosi 254,3 miesiące życia.
  • Mężczyźni, którzy przechodzą na emeryturę w wieku 65 lat, mogą spodziewać się 210 miesięcy życia.
  • Są to jednak wartości uśrednione, a rzeczywistość jest znacznie bardziej złożona.

Z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w Polsce żyje coraz więcej osób po 80-tym i po 90-tym roku życia. Mężczyźni w Polsce w 2022 roku żyli średnio ponad 73 lata (w miastach dłużej niż na wsi), a kobiety 81 lat (w miastach krócej niż na wsi). Co ciekawe wśród polskich stulatków kobiety stanowią 90 proc. populacji.

O ile postęp w medycynie oraz poprawa jakości życia może jeszcze to wydłużyć?

Po pierwsze: dieta! 

Jak się okazuje, nasze życie z pewnością wydłuży dieta bogata w polifenole i flawonoidy. - To są dwa główne składniki. Ale też kwasy tłuszczowe Omega-3. To przede wszystkim owoce i warzywa jedzone na surowo. Ryby bogate we wspomniane kwasy wpływają też trochę na długowieczność, jak i nasiona roślin strączkowych. Takimi produktami, które są prozdrowotne i mogą przedłużać nasze życie, są oleje, ale na surowo, nie do smażenia - przekonywali eksperci w jednej z rozmów w Polskim Radiu.

Najczęściej czytane

Aktywność fizyczna

Pomiędzy kobietami i mężczyznami istnieją znaczące różnice, jeśli chodzi o wpływ aktywności fizycznej na zdrowie. Kobiety mogą ćwiczyć rzadziej, a mimo tego zyskują stosunkowo więcej korzyści sercowo-naczyniowych. W swoich badaniach potwierdzili to naukowcy z Kalifornii. Porównali oni  stan kobiet i mężczyzn korzystających z takich samych "dawek" aktywności fizycznej.

Ich zdaniem dzięki odkryciu zależności, możliwe będzie lepsze uświadomienie ludziom, jak ważne są regularne ćwiczenia. Jak dodają, wplatając aktywność do codziennej rutyny, każdy z nas może osiągnąć spektakularne efekty w zakresie profilaktyki groźnych chorób.

Planuję długie życie - dieta i ruch/ Ministerstwo Zdrowia

Najważniejsze nastawienie do świata

Eksperci niejednokrotnie podkreślają, że "nie tylko dieta i geny", ale przede wszystkim nastawienie do świata i do innych ludzi. To właśnie te czynniki mają mieć znaczący wpływ na to, jak długo będziemy żyli i jakim stopniu będziemy się życiem cieszyć.

Posłuchaj

3:47
Żyjemy coraz dłużej. Co na to statystyki? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Radosław Nałęcz
Autorka materiału: Aleksandra Dobieszewska
Data emisji: 21.02.2024
Godzina emisji: 6.16

IAR/polskieradio.pl/zch

Polecane