Twórcze myślenie i zadawanie pytań. Profesor Andrzej Bednarczyk w reportażu "Moi mistrzowie" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 Twórcze myślenie i zadawanie pytań. Profesor Andrzej Bednarczyk w reportażu "Moi mistrzowie" [POSŁUCHAJ]
Rektor krakowskiego ASP prof. Andrzej Bednarczyk podczas otwarcia wystawy rzeźb "Gypsum Flesh Story" inaugurującej obchody Roku Matejki w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w styczniu 2023 rokuFoto: PAP/Art Service 2

Polski malarz, rzeźbiarz, rysownik i grafik - ciekawość świata, twórcze myślenie i zadawanie pytań wyniósł przede wszystkim ze swojego rodzinnego domu. Prof. Andrzej Bednarczyk w reportażu pt. "Moi mistrzowie" autorstwa Moniki Chrobak. Zachęcamy do wysłuchania!

  • Prace prof. Andrzeja Bednarczyka były wystawiane na całym świecie, m.in. w Europie, Azji i Ameryce Północnej.
  • Jego dzieła znajdują się w zbiorach Biblioteki Watykańskiej czy w Stanford University Library w USA. 
  • Został wyróżniony nagrodą Związku Polskich Artystów Plastyków na Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi.

Profesor Andrzej Bednarczyk, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, jako człowiek najwięcej zawdzięcza swojej matce, a jako artysta swojemu ojca. – Byłem dzieckiem, gdy pierwszy raz poszedłem do Filharmonii, akurat na wykonanie "Mesjasza" Haendla. Połączone chóry Polskiego Radia i Filharmonii Krakowskiej, wielkie wydarzenie. Siedziałem przy rodzicach, a prąd elektryczny łazi po kręgosłupie. Na "Alleluja" wszyscy wstali, a ojciec płakał. Wtedy zobaczyłem, że sztuka to nie jest zabawa. Zobaczyłem, że to porusza do trzewi, a ja uczestniczę w czymś największym – mówił profesor.

Historia rodzinna

Profesor oprowadził autorkę i pokazał pamiątki rodzinne. – Tutaj moi rodzice, gdy nie byli jeszcze małżeństwem. Tata pomagał mamie przygotowywać się do matury i potem to już samo poszło. Tak się zakochał biedak, że gdy ona była na obozie na Mazurach, ojciec, który mieszkał wtedy we Wrocławiu, przejechał rowerem z chłopakami całą tę trasę do niej. Jego koledzy śmiali się, że był tak zakochany, że strasznie pchał do przodu. O proszę, tutaj są zdjęcia – opowiadał z uśmiechem.

 Przeczytaj także:


Posłuchaj

30:04
Twórcze myślenie i zadawanie pytań. Profesor Andrzej Bednarczyk w reportażu "Moi mistrzowie" (Reportaż/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak podkreśla prof. Bednarczyk, twórcze myślenie i zadawanie pytań wyniósł przede wszystkim ze swojego rodzinnego domu. W 2005 roku ABC Gallery w Poznaniu wydała katalog jego dzieł, zawierający około 100 reprodukcji ukazujących dokonania artysty powstałe począwszy od lat 90. Został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Spotkania z artystami - Andrzej Bednarczyk/Centrum Spotkania Kultur w Lublinie 


Prof. Andrzej Bednarczyk:

  • Polski malarz, grafik, rysownik, rzeźbiarz, prof. sztuk plastycznych, nauczyciel akademicki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i rektor tej uczelni.
  • Podczas studiów w ASP otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. W późniejszym okresie uzyskał Stypendium The Pollock w Nowym Jorku.

***

Tytuł reportażu: "Moi mistrzowie"
Autor reportażu:
 Monika Chrobak
Data emisji: 
20.02.2024
Godzina emisji: 
22.17

zch/kormp

Polecane