Łona i Webber oraz Fisz i Emade na scenie Trójki, czyli "Z Osieckiej" na hiphopowo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 Łona i Webber oraz Fisz i Emade na scenie Trójki, czyli "Z Osieckiej" na hiphopowo
Fisz na Trójkowej scenie 11 marca 2002 rokuFoto: PAP/J. Turczyk

Na scenie Łona i Webber oraz Fisz i Emade, a na widowni m.in. 11-letni Taco Hemingway – tak wyglądał historyczny koncert, który odbył się w 2002 roku w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Przypomnieliśmy go we wtorkowej odsłonie cyklu "Z Osieckiej".

Koncert zorganizowany 11 marca 2002 roku zapisał się w annałach polskiego hip-hopu. "Byłem dzieckiem, kiedy siostry mej chłopak / Zabrał na koncert Trójki: Webber, Emade, Fisz oraz Łona / Wtedy się zachłysnąłem polskim rapem, miałem 11 lat" – rapuje Taco Hemingway w utworze "Wszystko na niby". Taco jest dziś jedną z najjaśniej świecących gwiazd na rodzimym hiphopowym firmamencie – kto wie, jaką drogę obrałby w życiu, gdyby tamtego wieczoru jako dzieciak nie zawitał do Studia im. Agnieszki Osieckiej…

Łona, Webber, Fisz, Emade i goście

Gdy Filip Szcześniak miał 11 lat, pierwsze kroki na hiphopowej scenie stawiał wokalno-producencki duet Łona i Webber. W jego skład wchodzili szczeciński raper i autor tekstów Adam "Łona" Zieliński oraz jego odpowiedzialny za beaty kompan Andrzej "Webber" Mikosz. Panowie mieli na koncie debiutancki album "Koniec żartów" (2001), a w perspektywie wielką karierę i uznanie ze strony tysięcy fanów hip-hopu znad Wisły.

Pochodzący z tego samego pokolenia co Łona i Webber bracia Bartosz i Piotr Waglewscy dziś występują wspólnie pod szyldem Fisz Emade Tworzywo. Mają też drugi zespół: Kim Nowak, grający garażowego rocka. Pierwszy wspólny album "Polepione dźwięki" wydali w 2000 roku – firmował go wyłącznie Fisz, a Emade zadowolił się skromną rolą producenta. Na płycie znalazły się m.in. utwory "Polepiony" i "Czerwona sukienka", należące dziś do hiphopowego kanonu.

źródło: YouTube / AsfaltRecords

Podczas pierwszego hiphopowego koncertu w historii Studia im. A. Osieckiej w 2002 roku Fisz i Emade zaprosili na scenę gości spoza hiphopowego kręgu. Byli wśród nich Kasia "Novika" Nowicka, grający na co dzień na basie w zespole Voo Voo Karim Martusewicz oraz Dominik Trębski, którego trąbkę słyszymy w nagraniach m.in. zespołów Jazz Engineers, Niewinni Czarodzieje i Zakopower.

Zobacz też:

"Z Osieckiej" - nowy cykl koncertowy na antenie Trójki/Trójka Program 3 Polskiego Radia

***

Na audycję "Z Osieckiej" we wtorek (6 lutego) o godz. 19.05 zaprosiła Justyna Grabarz.

kc/pr

Polecane