Wspierające przekonania na nowy rok. O tym, co zapewni szczęście w życiu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wspierające przekonania na nowy rok. O tym, co zapewni szczęście w życiu
zdj.Foto: Evgeny Atamanenko/Shutterstock

Odpoczynek, wyznaczenie sobie celów, myślenie również o swoich potrzebach - to niektóre z przepisów na szczęście, jakie omawialiśmy w "Zagadkowej niedzieli". W poszukiwaniach wspierały nas psycholog Agnieszka Stein i Joanna Taracha, autorki "Wspierających przekonań" - zestawu kart zawierających porady na szczęśliwe życie.

"W życiu potrzebny jest wdech i wydech"

Pod tym hasłem ukrywa się przypomnienie, że istotne jest, by raz na jakiś czas uspokoić się i poświęcić chwilę na złapanie oddechu.

- W naszym życiu są takie momenty, że jesteśmy w gotowości, działamy, staramy się, i są też takie momenty, gdy odpoczywamy i odpuszczamy różne rzeczy. Ten fizyczny ruch wdechu i wydechu bardzo to obrazuje: czasami idziemy do góry i chcemy coś zrobić, a jest też moment, kiedy mówimy sobie "wystarczy" - tłumaczy Agnieszka Stein.

O tej zmienności, na co zwraca uwagę psycholożka, przypomina nam także przyroda. Wokół nas wciąż zmienia się otoczenie - to na przykład cztery pory roku.

Najczęściej czytane:

"Nie jestem od tego, żeby inni byli zadowoleni"

W jaki sposób powinniśmy rozumieć tę poradę? - Nie ma takich ludzi, do których jest przypisane, by tylko zajmować się innymi - tłumaczy gość "Zagadkowej niedzieli". - To także historia o tym, że ja, jako człowiek, jestem czymś więcej niż tylko narzędziem do spełniania oczekiwań innych.

- Jestem sama osobą odrębną, mam swoje własne potrzeby i cele. Chcę dbać o to, by mi było dobrze na świecie. Kiedy różni ludzie na przykład proszą mnie o coś, co im pomoże, to nie mam przymusu robienia tego; mogę wybierać, na ile chcę to zrobić, i na ile jest to w zakresie moich możliwości - zaznacza Agnieszka Stein.

"Nic nie muszę"

- To zaproszenie do tego, aby kiedy mówimy, że coś należy i powinno się robić, zastanowić się, kto nam to powiedział. Nawet, jeżeli jest tak, że coś musimy, to dalej wybieramy, czy chcemy jakoś uniknąć tego czegoś i konsekwencji, czy jesteśmy na nie gotowi. (...) Mamy prawo wyboru; nikt nie decyduje za nas. To zaproszenie do wzięcia odpowiedzialności za nasze życie - radzi psycholożka.

Dlaczego warto być szczęśliwym?

Jak zaznacza Joanna Taracha, współautorka "Wspierających przekonań", dzięki poznaniu samego siebie wiemy, jak funkcjonować w świecie. - Wiemy, jak odpowiadać na jego wyzwania i wiemy, jak być blisko siebie i innych - zachęca rozmówczyni Katarzyny Stoparczyk.

Posłuchaj

51:48
Wspierające przekonania na nowy rok. O tym, co zapewni szczęście w życiu (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Agnieszka Stein i Joanna Taracha (autorki "Wspierających przekonań")
Data emisji: 7.01.2024
Godzina emisji: 9.07

qch/aw

Polecane