Afryka uczy, by mieć muzykę w sercu i nie dać jej sobie odebrać

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Afryka uczy, by mieć muzykę w sercu i nie dać jej sobie odebrać
Muzyka jest w życiu mieszkańców Afryki niezwykle ważnaFoto: Shutterstock/Simon Kovacic

W ostatnim dniu roku 2023 do Zagadkowego Studia przyszła Anka Afrykanka, czyli Anna Olej-Kobus: podróżniczka, przewodniczka i pisarka. Było więc oczywiste, że tematem rozmowy będzie przede wszystkim Afryka, a dodatkowo opowiedziała także o tym, jaką siłę mają piosenki.

W swojej opowieści Anka Afrykanka (AfrykAnka.pl) mówiła m.in. o języku mlaskanym, który okazuje się bardzo trudny, ale też o muzyce i piosenkach: jak bardzo są ważne dla Czarnego Lądu.

Piosenka dla wytrwałych

A szczególnie jedna z nich: "Shosholoza". – Skomponowali ją Zulusi, ci sami, którzy wymyślili melodię do piosenki z "Króla lwa". To piosenka o tym, aby stale iść naprzód: "bez względu na to, jak jest trudno, idź naprzód". Śpiewali ją jadąc pociągiem ciągniętym przez lokomotywę parową z Zimbabwe do RPA. I ta piosenka ma w sobie taką moc nadziei, że bez względu na to, jak jest trudno teraz, bądź dzielna/dzielny, wytrwaj – tłumaczyła.

Ta piosenka została wykorzystana m.in. w filmie "Niezwyciężony" poświęconemu Nelsonowi Mandeli, przywódcy ruchu przeciwko apartheidowi, działaczowi na rzecz praw człowieka, laureatowi pokojowej Nagrody Nobla, pierwszemu czarnoskóremu prezydentowi Republiki Południowej Afryki.

– Myślę sobie, że dobrze jest mieć w życiu takie piosenki, książki, które podnoszą nas na duchu. Bo wiadomo, że raz jest lepiej, raz gorzej: nie zawsze nawet nasi przyjaciele potrafią zrozumieć, co czujemy. Wtedy ta piosenka może dodać nam skrzydeł, może sprawić, że mimo tego, że jest bardzo ciężko, pofruniemy – mówiła.

Invictus (Soundtrack) - Shosholoza/YouTube UGG087

Muzyka to szczęście

Ale posiadanie takiej wewnętrznej melodii, posiadanie tej piosenki daje siłę nie tylko nam samym, ale także innym. – Nie dajcie sobie, Zagadkowe Słuchaczki i Zagadkowi Słuchacze, nigdy odebrać muzyki. Bo muzyka zawsze może Wam pomóc. Przypomniałam sobie historię dziewczynki z Ukrainy: był taki moment w schronie, kiedy wszyscy się schowali i ta dziewczynka zaczęła śpiewać piosenkę "Mam tę moc" z filmu "Kraina lodu". I bardzo dodała całej masie ludzi otuchy – opowiadała Anka Afrykanka.

– I wierzę w to, że są takie piosenki, takie słowa, które mogą nam pomóc w życiu. Więc nie dajcie sobie nigdy wmówić, że nie macie słuchu albo nie macie głosu, że nie powinniście śpiewać, bo śpiewa to tylko śpiewaczka na scenie… Nieprawda! Każda i każdy z Was może śpiewać i miejcie zawsze muzykę w sercu, w sobie, bo to naprawdę jest ważne – zachęcała.

– Muzyka to radość, muzyka to śpiew, muzyka to taniec, muzyka to szczęście – dodała.

Przeczytaj także


Posłuchaj

54:11
Afrykańska, muzyka, likaony, hieny (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Anna Olej-Kobus (podróżniczka, przewodniczka, pisarka, AfrykAnka.pl)
Data emisji: 31.12.2023
Godzina emisji: 9.05 

pr/pg

Polecane