W obronie prawdy. Reportaż "Memoriał – ludzie wierni historii" [POSŁUCHAJ]
2024-01-03, 09:01 | aktualizacja 2024-01-29, 13:01
Memoriał, organizacja rosyjskich historyków i obrońców praw człowieka od dwóch lat nie powinna istnieć. Tak chciał reżim Władimira Putina. Zachęcamy do wysłuchania reportażu pt. "Memoriał – ludzie wierni historii" autorstwa Macieja Jastrzębskiego.
- Stowarzyszenie Memoriał to jedna z najbardziej cenionych na świecie organizacji badających stalinowskie zbrodnie i przestępstwa współczesnych władz Rosji. Przekształciła się w ruch społeczny, prowadzi działalność w kilku krajach europejskich, w tym w Polsce.
- Memoriał padł ofiarą represji, gdy na mocy ustawy z 2012 roku organizacji nadano status "zagranicznego agenta".
- W 2021 roku moskiewski sąd zdelegalizował stowarzyszenie.
Kreml tak bardzo boi się historycznej prawdy, że postanowił zlikwidować stowarzyszenie badające stalinowskie zbrodnie i współczesne represje. Nie udało się. Dwa lata po decyzji o delegalizacji Memoriału jego pracownicy, wolontariusze i sympatycy wciąż działają. Dokumentują już nie tylko stalinowskie zbrodnie, ale również zbrodnie putinowskiego reżimu, popełniane na Ukrainie. Więcej na ten temat w reportażu Macieja Jastrzębskiego "Memoriał – ludzie wierni historii".
Grudniowe działania Memoriału
Rosyjskie stowarzyszenie Memoriał w grudniu zorganizowało trzydniową akcję wsparcia dla więźniów reżimu Putina. Od 12 do 14 grudnia w Rosji, ale również w Polsce, Niemczech, Francji, Hiszpanii i we Włoszech odbyły się demonstracje wzywające Kreml do uwolnienia więźniów politycznych i zaprzestania represji.
Akcja związana była z zaplanowanym na 14 grudnia procesem przewodniczącego Centrum Obrony Praw Człowieka "Memoriał". Moskiewska prokuratura oskarżyła Olega Orłowa o dyskredytowanie armii i zażądała dla niego kary 3 lat pozbawienia wolności.
We start the broadcast of the hearing against Oleg Orlov. The queue is building up. pic.twitter.com/yWg64wRy5j
— Memorial in English (@EnMemorial) December 14, 2023
Działalność w Polsce
Od ponad roku działa Memoriał Polska, którym kieruje Anna Mirkes-Radziwon. Jak powiedziała, o zainicjowaniu tego przedsięwzięcia zdecydowała rozmowa z przedstawicielami Charkowskiej Grupy Obrony Praw Człowieka w sprawie współpracy przy tworzeniu projektu Głosy Wojny.
Projekt charkowskiego Memoriału zakłada rejestrowanie za pomocą urządzeń audio i wideo świadectw ofiar rosyjskiej agresji i tłumaczenie ich na kilka języków, w tym na polski. Świadectwa mają być jednym z elementów materiału dowodowego dla przyszłego trybunału wojennego, który osądzi zbrodnie moskiewskiego reżimu.
Posłuchaj
"Memoriał - ludzie wierni historii" - reportaż Macieja Jastrzębskiego/Polskie Radio
***
Tytuł reportażu: "Memoriał – ludzie wierni historii"
Autorka reportażu: Maciej Jastrzębski
Data emisji: 3.01.2024
Godzina emisji: 22.17
gs/mo/IAR/zch