Co jest najlepsze dla dziecka? Trwa XXII edycja konkursu Świat Przyjazny Dziecku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co jest najlepsze dla dziecka? Trwa XXII edycja konkursu Świat Przyjazny Dziecku
Trwa XXII edycja konkursu Świat Przyjazny DzieciomFoto: Shutterstock.com/Melle V

W najnowszym wydaniu "Zagadkowej niedzieli", do Zagadkowego Studia przyszła Magda Stachowiak-Aleksandrowicz z Komitetu Obrony Praw Dziecka. Opowiadała o tym, jaki powinien być świat przyjazny dziecku i o kolejnej edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku.

  • Konkurs Świat Przyjazny Dziecku ma już 22 lata. Jego celem jest promocja najbezpieczniejszych i spełniających najwyższe standardy produktów: książek, zabawek, multimediów, akcesoriów szkolnych, miejsc, inicjatyw oraz portali dedykowanych dzieciom.
  • Od kilku lat, oprócz Dorosłej Kapituły, istnieje także Mała Kapituła, w której to dzieci wybierają swoich książkowych laureatów. Okazuje się, że ich wybory są zupełnie inne, niż dorosłych jurorów!

Jaki jest świat przyjazny dziecku?

Odpowiedź na to właśnie pytanie jest najważniejsza. - Świat przyjazny dziecku to świat, w którym dzieci realizują swoje marzenia, świat bezpieczny, w którym nie ma przemocy. Świat, który kształtujemy my, czyli dorośli. I dopóki dorośli nie będą wobec siebie przyjaźni, życzliwi, przyjemni, to i ten świat nie będzie dobry dla dziecka - opisuje Magda Stachowiak-Aleksandrowicz z Komitetu Obrony Praw Dziecka. - To jest świat, w którym wszyscy chcemy być i wszyscy chcemy działać. To jest świat, który pewnie coraz mniej jest przyjazny, a nad którym, my dorośli, musimy coraz bardziej pracować, by dbać o nasze dzieci i młodzież - wskazuje.

Swoją wizję mają też obecni w Zagadkowym Studiu Klara (8 lat) i Wojtek (9 lat). - Świat przyjazny dziecku to taki, w którym nie dzieje się dziecku krzywda, nie stosuje się żadnej przemocy. Świat, w którym broni się dziecka, jeśli dorosły słyszy, że dziecku źle się dzieje - mówią.

Konkurs potrzebny dorosłym i dzieciom

Konkurs Świat Przyjazny Dziecku jest jednym z najstarszych projektów Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Jest ważnym projektem edukacyjnym w ramach którego kapituła wybiera najlepsze książki, zabawki, multimedia, akcesoria szkolne, miejsca, inicjatywy oraz portale dedykowane dzieciom. Konkurs tak naprawdę potrzebny jest dorosłym, aby pokazywać, co jest dobre dla ich dzieci. - Każdego roku producenci, wydawcy, dystrybutorzy zgłaszają się do naszego konkursu. I my, dorośli, przychodzimy, oglądamy, oceniamy, czytamy, kłócimy się, sprzeczamy i nagradzamy. Kapituła Dorosła szaleje i przyznaje wielką liczbę nagród głównych i wyróżnień - mówi gość Zagadkowej Niedzieli. - Ale dzieci, czyli Mała Kapituła, którą powołała do życia Kasia Stoparczyk, jest bardzo oszczędna. Z tego, co pamiętam, w ubiegłym roku przyznała sześć nagród, a Dorosła Kapituła przyznała ponad sto w samej tylko kategorii książki! - śmieje się.

- Przyszłam do pani Magdy i powiedziałam "Wybieramy książki dla dzieci, ale my mamy już trochę lat. Dlaczego dzieci nie mogą wybrać tych książek, które kochają?" I tak się stało - wspomina Katarzyna Stoparczyk powstanie Małej Kapituły. - I wiecie co? Dzieci wybierają zupełnie inaczej, niż osoby dorosłe! - dodaje.

Przeczytaj także

 


Posłuchaj

53:37
Trwa XXII edycja konkursu Świat Przyjazny Dzieciom. Opowiada o nim Magda Stachowiak-Aleksandrowicz z Komitetu Obrony Praw Dziecka (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Magda Stachowiak-Aleksandrowicz (Komitet Obrony Praw Dziecka).
Data emisji: 26.11.2023
Godzina emisji: 9.05

pr/ans 

Polecane