Czytanie sterydem dla mózgu - wybierając lekturę, ćwiczysz umysł. Jakie korzyści płyną z czytania?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czytanie sterydem dla mózgu - wybierając lekturę, ćwiczysz umysł. Jakie korzyści płyną z czytania?
Czytanie to klucz do zachowania bystrego umysłu, praktycznie do końca życia - przekonują eksperci. Regularne sięganie po książki stymuluje nasz mózg i ma pozytywny wpływ na funkcję poznawcze organizmu.Foto: Shutterstock

Czytanie to klucz do zachowania bystrego umysłu, praktycznie do końca życia. Jak przekonują eksperci, regularne sięganie po książki stymuluje mózg i rozwija funkcje poznawcze. Jakie jeszcze korzyści płyną z czytania? 

  • Z badań biblioteki narodowej z 2022 roku wynika, ze przynajmniej jedną książkę rocznie czyta 34% Polaków.
  • Naukowcy od lat podkreślają także, że czytanie jest istnym sterydem dla naszego mózgu.
  • - Czytanie chroni przed demencją, opóźnia problemy poznawcze w chorobie Alzheimera i może przeciwdziałać występowaniu tych przypadłości - przekonywała w Trójce doktor Beata Rajba, psycholog z Uniwersytetu Dolnośląskiego. 

Czytanie to klucz do zachowania bystrego umysłu, praktycznie do końca życia - przekonują eksperci. Regularne sięganie po książki stymuluje nasz mózg i ma pozytywny wpływ na funkcje poznawcze organizmu. - Obok tańca i nauki języków obcych czytanie to pewien rodzaj polisy ubezpieczeniowej na dobre starzenie się. Aktywizuje i bodźcuje obszary mózgu, odpowiedzialne za logiczne myślenie, pamięć, wyobraźnię i uwagę. Bodźcowanie sprawia, że tworzą się nowe połączenia, a nasz mózg staje się efektywniejszy - wyjaśniała doktor Beata Rajba, psycholog z Uniwersytetu Dolnośląskiego. 

Czytaj także:

Kto czyta, nie błądzi

- Praca nad stymulacją umysłu zwiększa tak zwaną rezerwę poznawczą, czyli zdolność mózgu do dobrego funkcjonowania pomimo uszkodzeń. Te mogą wynikać np. z wieku, spożywania alkoholu lub doświadczenia jakiegoś urazu - tłumaczyła ekspert. - Warto dodać, że czytanie chroni nas także przed demencją, opóźnia problemy poznawcze w chorobie Alzheimera i może przeciwdziałać występowaniu tych przypadłości - podkreśliła. 

Posłuchaj

6:08
Czytanie sterydem dla mózgu! - Wybierając lekturę ćwiczysz umysł. Jakie korzyści płyną z czytania? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Analfabetyzm funkcjonalny

- Sięganie po książki chroni czytelników także przed analfabetyzmem funkcjonalnym. Aż 70 procent Polaków ma problemy ze zrozumieniem tego, co czyta. Wszystko dlatego, że od czasów szkoły nie zaglądali do tekstów. Z tego powodu wielu ma kłopot z zapoznaniem się np. z instrukcją obsługi pralki lub tostera - podsumowała doktor Beata Rajba. 

  • Z raportu o stanie czytelnictwa wynika, że w ostatnich latach wzrósł procent czytelnictwa wśród nastolatków. Pozostaje on wyższy niż w starszych grupach wiekowych, a nastolatki zwykle czytają więcej niż cała populacja. 
  • Wyniki raportu Biblioteki Narodowej dotyczącej osób w wieku 15-18 lat mogą napawać optymizmem. Badanie dokumentuje wzrost zainteresowania książkami wśród osób w tej grupie wiekowej, które wracają do czytelniczych praktyk sprzed pandemii.
  • Czytelnikami książek było 72 proc. badanych nastolatków. 1 proc. było intensywnymi czytelnikami, deklarowało czytanie 7 i więcej książek. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Gość: dr Beata Rajba (psycholog z Uniwersytetu Dolnośląskiego)
Data emisji:
 18.12.2023
Godzina emisji: 8.13

zch

Polecane