Krzysztof Zanussi w Trójce: w polskim teatrze zawsze znajdowałem coś, co szalenie mnie ekscytowało

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krzysztof Zanussi w Trójce: w polskim teatrze zawsze znajdowałem coś, co szalenie mnie ekscytowało
Laureat nagrody za całokształt twórczości reżyser Krzysztof Zanussi podczas gali zakończenia 31. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE w CKK Jordanki w Toruniu.Foto: Mikołaj Kuras/PAP

Krzysztof Zanussi jest reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym. Ma na swoim koncie również spektakle teatralne, reżyserowane głównie za granicą. Podczas 31. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE w Toruniu odebrał Nagrodę za Całokształt Twórczości dla Reżysera. 

  • Krzysztof Zanussi podczas 31. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE w Toruniu odebrał Nagrodę za Całokształt Twórczości.
  • Aktualnie reżyser dużo podróżuje po Polsce w związku z najnowszym filmem pt. "Liczba doskonała".
  • W radiowej Trójce opowiedział o swoich dotychczasowych filmach oraz o wyzwaniach stojących przed światem.

Życie poświęcone teatrowi

Jak sam zaznacza, pracuje dużo i przyznaje, że bardzo lubi działać. Część swojego życia poświęcił filmowi, a część teatrowi, reżyserując jednak głównie spektakle za granicą.  - W teatrze polskim zawsze znajdowałem coś, co szalenie mnie ekscytowało - podkreślił w Trójce. 

Aktualnie spędza czas promując film pt. "Liczba doskonała". - Tam, gdzie trafi do publiczności, trafia głęboko. A jednocześnie niechęć do tego filmu płynąca ze względów światopoglądowych też jest odczuwalna - podkreślał podczas rozmowy w Polskim Radiu.

Najczęściej czytane

 

Dialog ze światem

Początkowe filmy Krzysztofa Zanussiego pełne były idealizmu. Reżyser wielokrotnie podkreślał, że podejmowanie dialogu ze światem jest dowodem na to, że on sam w coś wierzy. W rozmowie Krzysztof Zanussi wskazał również, że świat, do tego, by się rozwijać, potrzebuje marzeń i pragnień. - Wyczerpały nam się dziewiętnastowieczne marzenia. Dziś podnoszą je politycy, mówiąc m.in. o równości. To wszystko są ideały w dużym stopniu osiągnięte. Pojawia się pytanie, o czym marzyć dalej - zaznacza. 

„Nasz świat zachłysnął się posiadaniem" | Krzysztof Zanussi gościem audycji #WAntrakcie/Trójka Program 3 Polskiego Radia

Ponadto w audycji:

  • "Pewnego długiego dnia" Eugene'a O'Neilla – Teatr Stary w Krakowie, reż. Luk Perceval. Temu wybitnemu spektaklowi poświęciliśmy więcej czasu;
  • "Pozory" Marca Camolettiego – Teatr Powszechny w Łodzi, reż. Jakub Przebindowski. Krótka recenzja i ukłon w kierunku Arkadiusza Wójcika;
  • Wędrówki Malwiny: "Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu" Julii Holewińskiej – Teatr Polski w Bydgoszczy, reż. Wojciech Faruga.

Posłuchaj

49:30
Krzysztof Zanussi w Trójce: w teatrze polskim zawsze znajdowałem coś, co szalenie mnie ekscytowało (W antrakcie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: W antrakcie
Autorki: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Data emisji: 09.12.2023
Godziny emisji: 15.06

kc/PR1/zch/pg

Polecane