"Młodzi gniewni" made in Poland, czyli "Piep*zyć Mickiewicza". W roli głównej Dawid Ogrodnik

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Młodzi gniewni" made in Poland, czyli "Piep*zyć Mickiewicza". W roli głównej Dawid Ogrodnik
Dawid Ogrodnik jako nauczyciel Jan Mickiewicz w filmie "Piep*zyć Mickiewicza"Foto: mat. prasowe

Na początku stycznia do polskich kin wejdzie film "Piep*zyć Mickiewicza". To opowieść o młodych, gniewnych ludziach z jednej klasy, którzy nie mają łatwych charakterów, ale mają też własne problemy i wbrew pozorom potrzebują pomocy, by odnaleźć się w świecie. Czy nowy, niekonwencjonalny nauczyciel w osobie Dawida Ogrodnika da sobie radę?

  • "Piep*zyć Mickiewicza" w reżyserii Sary Bustamante-Drozdek wejdzie do kin 12 stycznia 2024 roku.
  • W roli głównej wystąpi Dawid Ogrodnik, a partnerować mu będą Weronika Książkiewicz, Joanna Liszowska oraz młodzi debiutanci: Hugo Tarres, Wiktora Koprowska, Ada Grodzka, Aleksandra Izydorczyk, Artur Gwizdak, Igor Pawłowski i Krystian Embradora.

Dawid Ogrodnik, niekonwencjonalny polonista

Wyrzucony z uczelni pisarz i wykładowca Jan Sienkiewicz ( w tej roli Dawid Ogrodnik) zatrudnia się w warszawskim liceum. Pod jego opiekę trafia słynna na całą szkołę klasa zbuntowanych i odpornych na wiedzę wyrzutków określana mianem czarnej dziury połączonej z Mordorem. Tak, IIB to uczniowie z piekła rodem, a ich przyszłość wydaje się przesądzona. Ale Sienkiewicz, uzbrojony w literaturę, entuzjazm i masę niekonwencjonalnych pomysłów, rzuci wyzwanie skazanej na wykluczenie grupie. Czy uda mu się ją okiełznać i ocalić?

"Piep*zyć Mickiewicza" to opowieść o przyjaźni, miłości, szkolnych szaleństwach i o tym, że każdy zasługuje na jeszcze jedną szansę. Reżyserem filmu jest Sara Bustamante-Drozdek (m.in. "Porady na zdrady 2"), a główną rolę gra Dawid Ogrodnik, obok którego zobaczymy Weronikę Książkiewicz, Joannę Liszowską i grupę debiutantów. Reżyserka uważa, że to właśnie nowe, młode twarze są wielkim atutem tej produkcji: – Dzięki temu mamy szanse wykreować autentyczny świat licealistów – mówi.

"


Prawdziwe kino o młodzieży dla młodzieży?

Niezwykle trudno jest zrobić dobry film o szkolnej młodzieży, ale jeśli się to uda, to sukces wydaje się murowany. Tak było w przypadku "Stowarzyszenia Umarłych Poetów" (1989) z fantastyczną rolą Robina Williamsa, "Orbitowania bez cukru" (1994) z zaczynającymi karierę Winoną Ryder, Ethanem Hawkiem i Benem Stillerem czy "Młodych gniewnych" (1995), gdzie gwiazdą była Michelle Pfeiffer.

Trzeba jednak pamiętać, że to były filmy z innego wieku, ba – z innej epoki. Czy więc "Piep*zyć Mickiewicza" dołączy do tego grona? Dawid Ogrodnik w roli głównej na pewno będzie mocnym argumentem, ale równie ważny będzie dobry scenariusz i autentyzm młodych postaci.  

Piepo*zyć Mickiewicza – oficjalny zwiastun/YouTube forumfilmpoland


***

pr

Polecane