Reklama

reklama

Dwanaście pełni Księżyca na nowym albumie Petera Gabriela

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dwanaście pełni Księżyca na nowym albumie Petera Gabriela
Nowy album Petera Gabriela nosi tytuł "i/o". Data premiery to 1 grudnia 2023 roku.Foto: FARRELL / BACKGRID / Backgrid UK / Forum

Dwanaście utworów publikowanych w każdą kolejną pełnię Księżyca, a na finał długo wyczekiwany, pełen niespodzianek album – 73-letni Peter Gabriel udowadnia, że wciąż jest jednym z najbardziej znaczących i zarazem twórczych artystów w świecie rocka. Jego najnowsze dzieło, zatytułowane "i/o", ukazuje się w piątek, 1 grudnia.

  • Peter Gabriel zaczynał karierę jako wokalista zespołu Genesis, z którego odszedł w 1975 roku.
  • Najpopularniejszą solową płytą w dorobku wokalisty jest "So" z 1986 roku. Są tam takie przeboje, jak "Sledgehammer" czy "Don't Give Up", zaśpiewane w duecie z Kate Bush.
  • Poprzedni studyjny album Gabriela, zawierający premierowy materiał, nosił tytuł "Up " i ukazał się w 2002 roku.

Od początku 2023 roku, w każdą kolejną pełnię Księżyca, Peter Gabriel publikował jeden premierowy utwór. Ostatni z nich właśnie się ukazał – nosi tytuł "Live and Let Live". Kolejnym punktem planu artysty-wizjonera jest wydanie albumu "i/o". Pierwsza od ponad dwudziestu lat płyta Gabriela, zawierająca premierowy materiał, ukazuje się w piątek, 1 grudnia.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę wszystkie te nowe piosenki zapakować na dobry statek I/O i wysłać w podróż dookoła świata - napisał wokalista w notce prasowej towarzyszącej wydaniu albumu.

Rzeźbiarz i malarz dźwięków

Jak to ma w zwyczaju, Gabriel przygotował dla swych fanów cały zestaw atrakcji. Każdy z dwunastu utworów na płycie został zarejestrowany w dwóch wersjach: Bright-Side oraz Dark-Side Mix. Za pierwsze z nich odpowiada Mark "Spike" Stent, natomiast drugie są dziełem Tchada Blake’a. - Tchad i Spike to dwaj najlepsi specjaliści od miksowania dźwięku na świecie. Zdecydowanie nadają piosenkom inny charakter. Tchad jest niczym rzeźbiarz, tworzy dźwiękową i narracyjną podróż. Spike kocha dźwięk i tworzenie obrazów, więc bardziej przypomina malarza - stwierdził muzyk.

Dla koneserów wyjątkowych doznań akustycznych powstała też trzecia wersja utworów, tzw. In-Side Mix. W tym przypadku są one zrealizowane przez Hansa-Martina Buffa, w technologii dźwięku przestrzennego Dolby Atmos.

źródło: YouTube / Peter Gabriel

Wśród muzyków, których Peter Gabriel gościł w studiu nagrań podczas powstawania albumu "i/o" są m.in. gitarzysta David Rhodes, basista Tony Levin, perkusista Manu Katché, pianista Tom Cawley, trębacze Josh Shpak i Paolo Fresu, wiolonczelistka Linnea Olsson oraz Soweto Gospel Choir i New Blood Orchestra.

Nie tylko muzyka

Sama muzyka to nie wszystko, co ma do zaoferowania Gabriel, od dekad cieszący się opinią wszechstronnego artysty, poszukującego różnorodnych form wyrazu. Tym razem zaprosił do współpracy grupę artystów wizualnych z całego świata, którym zlecił stworzenie prac nawiązującej do każdego z nowych utworów.

W ten sposób powstały obrazy, zdjęcia czy rzeźby takich autorów, jak Ai Weiwei, Nick Cave, Olafur Eliasson, Henry Hudson, Annette Messager, Antony Micallef, David Moreno, Cornelia Parker, Megan Rooney, Tim Shaw, David Spriggs czy Barthélémy Tougo. Zdjęcie okładkowe albumu "i/o" jest natomiast dziełem pochodzącego z Izraela fotografa Nadava Kandera.

Zewsząd otoczony piosenkami

Nowy album Petera Gabriela powstawał bardzo długo, a zawarte na nim pomysły muzyczne sięgają ponoć aż połowy lat 90. – Artysta pracował w różnych studiach, z różnymi muzykami i podobno, na różnych etapach produkcji muzycznej, rozważał aż 130 utworów. Pod koniec mówił, że był po prostu otoczony piosenkami i musiał z tego jakoś wybrnąć – opowiada Leszek Adamczyk.

Dziennikarz muzyczny Trójki zwraca też uwagę, że sposób prezentowania kolejnych nowych utworów przez Gabriela różnił się diametralnie od tego, jak to wyglądało w czasach największych triumfów Brytyjczyka. – Przez cały rok wydawał piosenki pojedynczo, w pełnię Księżyca, raz na miesiąc, więc płyta praktycznie została już przez artystę opublikowana. W piątek będzie wydanie fizycznych nośników, czyli płyt CD i płyt winylowych. Na fizyczne nośniki takiego artysty wciąż na świecie jest bardzo wielu amatorów, więc płyta na pewno się sprzeda – przewiduje Leszek Adamczyk.

Posłuchaj

5:33
Leszek Adamczyk o nowej płycie Petera Gabriela (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Leszek Adamczyk (dziennikarz muzyczny Trójki)
Data emisji: 29.11.2023
Godzina emisji: 13.14

kc/pr

Polecane